«Півторапартійна» система, або Епоха домінування «Блоку Петра Порошенка»

Читать на русском

Нещодавно з'ясувалося, що партія «Солідарність» Президента Петра Порошенка провела переговори та поглинула партію «УДАР». Тепер же стало відомо про ще одне об'єднання – з партією «Народний Фронт» Арсенія Яценюка.

«УДАР» по Кличку

Як повідомив голова фракції «БПП» у парламенті Юрій Луценко, після об'єднання з «Солідарністю» партія мера Києва припинить своє існування. І навіть на місцевих виборах у Києві Віталій Кличко буде висуватися від «Солідарності». Така ж доля чекає й усіх інших кандидатів від «УДАРу».

«УДАР» для Президента: навіщо об'єднуються політичні сили?27 серпня президентська політична партія «Солідарність» поглине партію мера Києва Віталія Кличка «УДАР». «Слово і Діло» вирішило розібратися, з якою метою об'єднуються політичні сили.

Причини такого злиття двох політичних платформ цілком зрозумілі. По-перше, Віталій Кличко без підтримки ще одні мерські вибори не виграє. За останній рік рейтинги столичного градоначальника впали фактично до мінімуму – істотних результатів у боротьбі з наболілими проблемами кияни так і не побачили, що не дуже позитивно позначається на електоральних симпатіях до ще чинного мера. Але потрібен Київ і «Солідарності», яка готова в обмін на вплив віддати його знову Кличку. По-друге, за допомогою злиття консолідується й адмінресурс двох партій, що вкрай вигідно для нещодавно створеної «Солідарності». І остання причина – посилення домінування та усунення конкуренції на місцях, де перетинається електорат. Примітно, що Віталій Кличко отримає тільки 25% списку нової «Солідарності».

Яценюк «Фронт» злив

На вихідних, у ніч з 21 на 22 серпня, стало відомо, що політичні партії «Блок Петра Порошенка» і «Народний фронт» домовилися про повне об'єднання.

За даними джерела «РБК-Україна», спільний похід на вибори «БПП» і «НФ» передбачає єдиний список кандидатів, в якому партія Яценюка отримає близько 25%. На додаток, за Арсенієм Яценюком залишиться посада прем'єра та посади його міністрів в уряді.

«Угода передбачає, що сторони спільно сформують єдину фракцію, спільний уряд, пізніше і спільну партію, тому що останнє вимагає найбільше часу. Не можна завтра створити спільну партію, це передбачає певні юридичні кроки, тому спершу, очевидно, буде оголошено про спільну фракцію, потім спільний уряд, а потім цей процес, можливо, вийде на спільну партію, але уряд буде переформатовано всіма сторонами», – повідомляє джерело.

«НФ» пішов на це об'єднання з кількох причин. У них є органічне зниження рейтингів, тому що максимальний негатив за події в країні, особливо в економічному і соціальному секторі, на себе бере прем'єр-міністр, як відповідальний за курс розвитку країни. Хоча це не зовсім правильно, адже цей курс був обраний не ним особисто, а коаліцією, і відповідальність мають нести всі члени коаліції. Але ми бачимо, що колективну, командну відповідальність у коаліції на себе брати не хочуть. Це видно і з позиції «Батьківщини», «Самопомочі», «радикалів», які поводяться як опозиція в коаліції. Але максимальний негатив узяв на себе Яценюк, тому його партія втратила свої рейтинги. Внаслідок усього цього було прийнято ситуативне рішення об'єднуватися для місцевих виборів. В основному, щоб показати результат всередині країни, і показати західним партнерам, що ця так звана європейська коаліція має вагу і взагалі довіру громадян», – коментує об'єднання «Слову і Ділу» політолог Олександра Решмеділова.

Під впливом Президента

Тобто, по суті, проаналізувавши ці два об'єднання, можна помітити, як реально розподіляється вплив у створеному «монстрі». Але цікаво в цій ситуації інше: поглинання другої найбільшої партії (за симпатіями виборця) в країні і партії, що править у Києві, натякає тільки на одне – у Президента створюють партійну систему з домінуючою партією, в якій тільки одна політична сила володіє реальною владою і формує уряд лише власними силами.

Втім, експерти і без того говорять вже про явний перекіс впливу. На думку Олександри Решмеділової, в Україні вже де-факто змінилася форма правління: з парламентсько-президентської на президентсько-парламентську.

«Вже зараз видно, що вплив Президента домінує і в парламенті. Тому можна говорити, що є всі знаки про рух України в бік президентсько-парламентської форми правління державою. Ще більше посилення позицій Президента відбудеться після децентралізації та створення інституту префектів. Зараз же Петро Порошенко впливає і на склад уряду і правоохоронні органи, продовжуючи залишати ту ж прокуратуру, судову владу – ручним органом», – зазначає політолог.

Але, незважаючи на посилення впливу, боятися створення «півторапартійної» чи партійної системи домінування не варто, адже об'єднання «НФ», «УДАРу» і «БПП» – ситуативне і створюється лише під місцеві вибори, зазначає експерт.

«Об'єднання трьох цих партій має ситуативний характер і буде скоріше формальним, ніж юридичним. На проведення юридичного об'єднання вже просто не залишилося часу, з цієї причини і назва мінятися не буде. Порошенко візьме найлояльніших до себе і дасть їм призначення у своїй команді, чим ще більше посилить свої позиції в майбутньому. Але у такого альянсу є й плюси. Наприклад, зниження протистояння між Президентом і прем'єром та ліквідація кадрового голоду», – аналізує Решмеділова.

За словами експерта, надалі можливо, що до нової об'єднаної «Солідарності» будуть приєднуватися й інші гравці коаліції. «Йдуть розмови з «Самопоміччю» та з «Батьківщиною». З Тимошенко може бути зараз більш лояльний діалог, так як у неї є козир в рукаві – міністр екології. Якщо їй дозволять поставити зручну для неї людину, то думаю, вона буде поводитися куди лояльніше до Яценюка і Кабміну в цілому. Хоча для неї зараз позиція «проти всіх» більш вигідна. «Нічогонероблення» дозволяє їй додавати органічні бали. Якщо вона і не піде на об'єднання, то точно буде не такою категоричною у висловлюваннях проти Кабміну», – резюмує політолог.

Втім, якщо подібні союзи і справді будуть створені як ситуативні та під місцеві вибори, по-справжньому страшного в них нічого немає. Але якщо «партійний монстр» Порошенка і надалі поглинатиме всіх конкурентів на «полі», то виникає питання: чи не є це узурпацією влади?

Анастасія Оратовська, спеціально для «Слово і Діло»

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: