Якщо події попередніх тижнів оберталися навколо якихось основних новин, то минулий тиждень скоріше ознаменувався купою невеликих подій. Що диктує мені стиль викладення. Отже, потроху і про різне.
Боротьба з корупцією
Для початку, цього тижня були обрані антикорупційний прокурор та його перший заступник. Ними стали, відповідно, колишній перший заступник прокурора Криму Назар Холодницький і «кіборг» Максим Грищук. А це означає, що національні антикорупційні органи вже можуть починати роботу. Шлях довжиною в півтора року завершений.
Також цього тижня відбулися півтори гучних відставки. Півтори – тому що народний депутат Микола Мартиненко, підпавши під підозри в корупції з подачі швейцарських правоохоронних органів та його колег по парламенту (в першу чергу – нардепа Сергія Лещенка), оголосив про складання мандата, але ще фактично його не здійснив. А ось Василь Паскал, заступник начальника Національної поліції, відповідальний за кримінальні розслідування, у відставку все ж таки подав. Причина – його служба на посту начальника Департаменту карного розшуку МВС України під час подій на Майдані. Низка лідерів думок і сам міністр внутрішніх справ виступили на його захист – мовляв, Паскал якраз підтримував Майдан настільки, наскільки це було можливо на його посаді. Але в підсумку він вирішив піти сам. Що ж, сам по собі – гідний вчинок.
Епопея з Фірташем
До речі, МВС цього тижня потішило – цілі загони із завзятістю, гідною кращого застосування, очікували в аеропорту «Бориспіль» прильоту опального олігарха Дмитра Фірташа, який раніше обіцяв повернутися в Україну. Фірташ своє слово підступно порушив, залишивши правоохоронців ні з чим, якщо не зважати на безліч красивих селфі на тлі аеропорту. Міг би зробити й смішніше – прилетіти, наприклад, замість Борисполя до аеропорту «Київ». Але не наважився.
Вибори в Маріуполі та Красноармійську
Також цього тижня пройшли місцеві вибори в двох містах – Маріуполі та Красноармійську. Результати гнітючі для тих, хто побоюється реваншу «біло-блакитних» сил: у Маріуполі мером став самовисуванець Вадим Бойченко, а 45 з 54 місць у міськраді отримав «Опозиційний блок». Міським головою Красноармійська став екс-мер сусіднього Димитрова, самовисуванець Руслан Требушкін, а перемога в міськраді дісталася партії «Наш край». Результат виборів переконливо доводить: незалежно від політичної ситуації в країні, на виборах у Донецькій області перемоги з латиноамериканськими результатами ще довго будуть отримувати представники «місцевих еліт». Хоча потрібно відзначити й непогану динаміку «низової» партії «Сила людей».
Говорячи про місцеві еліти, потрібно згадати розбиті горщики між екс-заступником голови Дніпропетровської райадміністрації Геннадієм Корбаном і екс-заступником командира «Правого сектора» Валентином Маньком. Раніше вони йшли в одній упряжці. Тепер Манько публічно звинувачує Корбана в численних кримінальних діяннях, включно з викраденням людей заради захоплень їх бізнесів, а також у замаху на життя самого Манька. Своєю чергою, соратник Корбана, нардеп Андрій Денисенко звинувачує Манька в змові із заступником голови парламентської фракції «БПП» Ігорем Кононенком – мовляв, Манько навмисно дискредитує колишнього колегу в спробі уникнути кримінальної відповідальності. Ризикнемо зауважити, що в цілому заяви сторін один одному навіть особливо й не суперечать.
Енергоміст Путіна
І трохи про смішне. До темного Криму приїхав Володимир Путін. Махав руками, красувався, відкривав «енергоміст» з Кубані. Щоправда, злі язики стверджують, що хоча в Криму й стало світліше безпосередньо в момент його приїзду, з його відбуттям півострів повернувся до того ж режиму «електрики за годинами». З чого можна припустити, що президент РФ, подібно північнокорейським лідерам, сам ще те світило. Принаймні для своїх прихильників.
Податковий кодекс: Мінфін vs Южаніна
А тим часом триває протистояння між двома версіями Податкових кодексів – від Мінфіну і від групи Южаніної. Обидві сторони не налаштовані на компроміс і для багатьох учасників спору це вже стало «глибоко особистим». Все б добре, але конфлікт вже загрожує і бюджетною, і парламентською кризою. Зі свого боку Банкова пропонує тимчасово відкликати обидва проекти ійвикористовувати для пошуку консенсусу Національну раду реформ. Ідея непогана, але, на жаль, часу все менше, а напруги між двома протиборчими сторонами все більше.
Ситуація на Донбасі
4 грудня міжнародна дослідницька група Bellingcat надала свій звіт, у якому на підставі даних розвідки з відкритих джерел підтверджується участь регулярних російських військ у бойових діях на території України. А саме – в серпні-вересні 2014 року в районі Маріуполя. Гарний додаток до скарбнички наявних доказів.
Нарешті, в кінці тижня були дані відразу кілька сигналів про закриття та відкриття українських кордонів. Спочатку Президент на зустрічі з блогерами заявив, що всерйоз розраховує на безвізовий режим між Україною та ЄС в 2016 році, а потім глава Ради нацбезпеки Олександр Турчинов візьми та й скажи, що того ж року він припускає запровадження віз із РФ. Що ж, як кажуть, «обіцянка-цяцянка»... але вектор, принаймні, позначений.
До речі, про вектор. Наступного тижня до нас приїжджає віце-президент США Джо Байден. Буде цікаво.
Віктор Трегубов, спеціально для «Слово і Діло»
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»