Від мирного плану до силової деокупації: як повертати Донбас? Думка експерта

Читать на русском
Валентин Войтковполітолог

Позиції кардинально різні – дипломат і військовий фахівець. Але з огляду на всю складність ситуації, силовий варіант вирішення конфлікту є малоймовірним.

Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів політичний експерт Валентин Войтків, аналізуючи протилежні тези щодо повернення Донбасу. Зокрема Роман Безсмертний переконаний, що силовий сценарій деокупації виключений, а Дмитро Тимчук наполягає, що звільнити Донбасс можна за кілька тижнів.

«Річ не в «ДНР/ЛНР», які хочуть битися з Україною, а в Путіні та РФ, які за ними стоять. Якщо змоделювати, що Україна починає активні наступальні дії, то це означає порушення Мінських домовленостей і миттєву втрату західних союзників, які й так не повною мірою проукраїнськи налаштовані. Втратимо й ту підтримку, що є. Друге – РФ введе додатковий військовий контингент. Третій аспект – втрата людей на Донбасі», – пояснює експерт.

Повернення Донбасу: про що влада домовляється за лаштунками мирного плану?Політичний оглядач Олександр Радчук розмірковє про те, які підстави мають чутки про призначення главами окремих районів Донбасу Ріната Ахметова та Юрія Бойка, а також про те, до яких наслідків це призведе.

На його думку, для того, щоб силовий варіант став можливим, Україні необхідне військове домінування, чого у нас на сьогодні немає.

«Крім того, важлива підтримка з боку населення. Але, як показують останні опитування, більша половина схильна до мирних переговорів щодо Донбасу. Потрібно розуміти, що як тільки з Донбасу піде велика кількість жертв, дестабілізація буде й тут. Третій фактор – військова міць нашої армії. Вельми сумнівно, що за цей час ми створили вже настільки боєздатну армію. Велика кількість тих, хто служить, є призовниками, які прийшли не з власної волі та без потрібної кваліфікації», – міркує політичний експерт.

Позиція Тимчука зрозуміла: ми не зможемо виграти війну, будучи пасивними. Але в тій конфігурації, яка є, силовий сценарій – не варіант.

«Не варто забувати, що там кризова економічна ситуація, активна пропаганда й існує певне відторгнення з боку самих жителів Донбасу», – підкреслив він.

Також експерт проаналізував, за яких умов силовий сценарій деокупації є можливим.

«Ізраїль та арабський конфлікт. Захід не підтримував Ізраїль, але вони все одно йшли на загострення та відвойовували територію. Це стало можливим для них, тому що була єдність країни, економічна стабільність, і вони розуміли, для чого вони це роблять. Ми не сильні всередині й не можемо диктувати, принаймні зараз, свої умови», – проаналізував ситуацію Валентин Войтков.

Петро ПорошенкоНародний депутат України
Порошенко обіцяє повернути Донбас протягом рокуСказано 10 березня 2016 р.Статус обіцянки: Не виконано

Нагадаємо, два роки тому Президент України Петро Порошенко обіцяв, що Україна переможе у війні на Донбасі за рахунок підтримки народу.

10 березня 2016 року Порошенко запевнив, що протягом одного року поверне Донбас мирним шляхом.

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ

та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»
Поділитися: