Звинувачення Онищенка на адресу Президента, інформація про рейдерські захоплення, захоплення бізнес-підприємств дуже сильно гальмують тих людей, які, можливо, хотіли б проголосувати за спецконфіскацію.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів політолог Ігор Петренко, аналізуючи ситуацію з ухваленням законопроекту про спецконфіскацію.
«У законі є певні прогалини: немає спеціалізованого складу злочину, будь-яка людина, що має 1,5 мільйона, потрапляє під дію закону. Крім того, закон суперечить одному з найважливіших принципів у рамках правової держави – принципу невинуватості. Виходить так, що людина, а не правоохоронні органи, має доводити, що кошти, які в неї є, отримані законним шляхом. Це неправильний підхід», – розповідає політолог.
В принципі, додав він, спецконфіскацію можна провести в рамках нинішнього законодавства.
Інша проблема, уточнив експерт, у тому, що закон може бути використаний у боротьбі з політичними опонентами. Механізм поки виглядає як засіб для рейдерського захоплення бізнесу.
«Якщо ми дотримуємося європейського зразка, то якраз згідно з ним, саме правоохоронні органи мають чітко довести, що гроші були отримані незаконним шляхом, а не людина. І суд ніколи не ухвалить рішення без достовірних доказів», – пояснює Петренко.
У нас же, підкреслив він, просто вказана сума, і якщо коштів більше, то людині ставлять питання про нелегальність заробітку. Тобто під спецконфіскацію потрапляють не лише Арбузов, Янукович і компанія, а й ті, хто веде якийсь серйозний бізнес.
Нагадаємо, законопроект про спецконфіскацію був зареєстрований у парламенті ще у вересні 2016 року.
При цьому до Державного бюджету на 2017 рік закладені 10,5 млрд грн, які планують отримати від спецконфіскації коштів колишніх високопосадовців при загальній їх сумі в 40 млрд грн.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»