Важливо, що сам процес націоналізації пройшов за мирним сценарієм і більш-менш цивілізованими процедурами.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів голова Комітету економістів України Андрій Новак, оцінюючи націоналізацію «ПриватБанку» та подальші наслідки цього рішення для банківської системи країни.
«Зараз важливо, що врешті-решт Президент і власники змогли домовитися, що сам процес має бути спокійним. Ключову роль у цьому зіграла заява представників української влади про те, що «ПриватБанк» стає стовідсотково державною власністю. Це означає для вкладників та клієнтів банку, що тепер всі їхні зобов'язання на 100% гарантуються Держбюджетом України, що прирівнює статус надійності «ПриватБанку» до рівня надійності «Ощадбанку», – розповідає економіст.
Щодо націоналізації, то, на його переконання, причини цього рішення не фінансові.
«Ще відтоді тягнувся конфлікт. Власники «ПриватБанку» дійсно почали виведення капіталу через фіктивні кредити своїм же штучно створеним компаніям та довели ситуацію в банку майже до критичної. Тому вже не було іншого рішення, крім націоналізації або взагалі ліквідації», – пояснив Новак.
Звичайно, підкреслив він, на ліквідацію влада піти не могла: системний банк, найбільша кількість клієнтів, обсяги вкладів, розгалужена мережа відділень, кількість банкоматів та найбільш використовувана платіжна система.
«Ліквідація «Привату» призвела б до колапсу банківської системи. Тому іншого виходу в умовах особистого конфлікту не було», – вважає він.
Вирішення ситуації з «Приватом» почали вимагати в МВФ, тому що бачили, що власники виводять капітал.
«Всі безготівкові операції видимі. Спеціалісти МВФ це бачили й почали вимагати вирішення критичної ситуації», – додав експерт.
За його словами, сам процес націоналізації не є чимось дивним для світових фінансів. Питання було в тому, як саме ця націоналізація відбудеться в Україні. Оскільки все пройшло відносно цивілізовано, не виключено, що за вимогами МВФ, то негативів не варто чекати, а кредитори можуть бути більш лояльними в продовженні співпраці з Україною.
Як відомо, вчора на позачерговому засіданні Кабмін підтримав пропозицію НБУ та Ради фінансової стабільності про перехід ПАТ «ПриватБанк» у стовідсоткову державну власність.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»