Запаси вугілля на українських ТЕС сягають 425 тисяч тонн, а це не так багато. Однак ситуація контрольована через зниження споживання антрацитових марок.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко, оцінюючи запаси антрациту на ТЕС і зміни тарифної політики в нашій державі.
«Ситуація не критична, оскільки останнім часом використання вугілля антрацитових марок скоротилося з 20-25 тисяч тонн на добу до 3-4 тисяч тонн. Таке радикальне зниження свідчить, що Україна поступово, за хороших розкладів – протягом двох років, може відмовитися від антрациту. Насамперед за рахунок видобутку вугілля газових груп і модернізації теплової генерації», - пояснює експерт.
Тим не менш, за його словами, імпортувати певні обсяги вугілля антрацитових груп поки все ж доведеться – щоб виключити залежність від РФ.
«ДТЕК вже уклала перший контракт на закупівлю вугілля у Південно-Африканській республіці. У «Центренерго» тендер поки провалився. Але подолання залежності від антрациту – єдиний шлях до незалежності України в даному секторі. Тому можливий тільки такий вихід», - підкреслив він.
На цьому тлі загострюватиметься питання підвищення тарифів на енергоносії, додав фахівець.
«Сьогодні ціни на оптовому ринку підвищувати далі нікуди: у нас в країні одні з найвищих цін на вугілля в Європі», - підкреслив Омельченко.
За його словами, питання більше стосується деформації цінової політики.
«Ціна електроенергії для населення значно нижча, ніж для промисловості. Тобто діє перехресне субсидування населення з боку промисловості. Це не дуже добре, оскільки, підвищуючи вартість товару, знижує конкурентоспроможність продукції. Деформацію будуть намагатися подолати через зниження ціни для промисловості і підвищення – для населення», - пояснив Володимир Омельченко.
Нагадаємо, в кінці минулого тижня у чорноморському порту Южний розвантажена перша партія вугілля з Південно-Африканської Республіки для теплоелектростанцій ДТЕК – 75 тисяч тонн антрациту.
Раніше прем'єр-міністр Володимир Гройсман пообіцяв за два роки зменшити споживання антрацитового вугілля більш ніж 5 млн тонн. Всі обіцянки і рівень відповідальності прем'єра доступні за посиланням.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»