Невідомо, як виводить показник середньої зарплати Держстат. Навіть та зарплата, яку вказують (6550 гривень), – рідкість, а не масове явище.
Про це на своїй сторінці в Facebook написав голова Комітету економістів України Андрій Новак, повідомляє «Слово і Діло».
«Щоб мати в середньому 6500 гривень, щонайменше третина працівників у країні мають отримувати 10 тисяч гривень. А така зарплата зустрічається дуже рідко, її отримують фахівці, які працюють на високооплачуваних посадах у найзаможніших містах-мільйонниках. Усі інші отримують набагато менше, ніж 6 тисяч гривень, дуже багато людей мають мінімальну зарплату – 3200 гривень», – розмірковує Новак.
Економіст підкреслив, що дані статистики про середню зарплату в 6500 гривень є вельми сумнівними.
«Важко уявити, звідки наша статистика бере такі цифри. Ймовірно, це звичайні маніпуляції. Хтось чи в самому Держстаті, чи за вказівкою з Кабміну знайшов статистичний метод, як вийти на такий показник середньої зарплати. Для чого? Щоб продемонструвати, як «добре» уряд працює», – додав він.
Щодо підвищення доходів на 10% до кінця року, то, за словами експерта, при зростанні ВВП менш ніж 2% досягнути цього можна лише за рахунок інфляційного ефекту.
«Але ми вже таке проходили на початку 1990-х років, коли всі номінально були мільйонерами, а купівельна спроможність тих сотень-тисяч карбованців була дуже низькою. Тому краще, щоб Держстат виводив показники реальної середньої зарплати, тобто співвідношення номінальної зарплати до інфляції. Хоч показник інфляції в нас також дуже маніпулятивний», – вважає Новак.
«Тим паче сам Кабмін нещодавно погіршив показник зростання ВВП з 3% до 1,8%, інфляції – з 8% до 11%, безробіття – з 9 до 11% на цей рік. Усі показники погіршуються, а Кабмін хоче, щоб зарплата зросла чи не на чверть за рік. При 1,8% зростання ВВП таке підвищення заробітків можливе, лише якщо зростатиме інфляція», – проаналізував Андрій Новак.
За даними Держстату, за рік реальна середня зарплата в Україні зросла на 20%.
«Слово і Діло» проаналізувало, якою була середня зарплата в Україні в попередні роки, в матеріалі «Середня зарплата в Україні. Як змінилася купівельна спроможність українців за три роки».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»