Після позбавлення Саакашвілі громадянства, щоб продовжити своє легальне перебування в нашій державі, доведеться звертатися до уповноважених органів про надання притулку. Чи готовий до такого сценарію Саакашвілі, чи проситиме притулку в якійсь більш лояльній державі – питання, на які поки немає відповідей.
Таку думку в ексклюзивному матеріалі «Ігри в громадянство. Про небезпеку «прецеденту Саакашвілі» «Слова і Діла» висловив політичний експерт Олександр Радчук.
«Формально після позбавлення громадянства Саакашвілі держава Україна не гарантує йому безпечного перебування на території. Крім ризиків із грузинською Фемідою, Саакашвілі втрачає й усі формальні можливості в подальшому будувати кар'єру українського політика», – підкреслив Радчук.
Експерт нагадав, що на Банковій хоч і пояснили, що Державна міграційна служба знайшла переконливі факти подання недостовірної інформації при оформленні заяви на отримання громадянства Саакашвілі й передала ці дані комісії з питань громадянства при президенті України, але це знадобилося цілих два роки.
«Виходить, відповідна перевірка два роки тому не була проведена й громадянство Саакашвілі отримав всупереч законодавству? Якщо було допущено таке нехтування законодавством, то хто має відповісти за насильницьке рішення призначити його головою ОДА?», – додав він.
«Йдеться, наприклад, про майбутнє цілої низки нинішніх народних депутатів з усіх політичних сил. Того ж Новинського, якого парламент вже позбавив депутатської недоторканності за поданням ГПУ, цілком можуть позбавити ще й громадянства. Така ж доля може очікувати народних депутатів, які мають подвійне або навіть потрійне громадянство», – констатував політолог.
За його словами, така практика може поширитися не лише на активних політичних діячів, але й на їхніх потенційних спонсорів, які можуть почати фінансувати опозиційні сили.
«Багато хто навіть не приховує наявність другого громадянства. Дійсно, за наявності політичної волі набуття іншого громадянства, згідно з нормами Основного закону, може бути інтерпретоване як втрата українського. А значить, питання українського громадянства може стати одним із найефективніших методів нейтралізації майже будь-якого з українських олігархів або політиків», – пояснив Радчук.
На його переконання, ситуація навколо позбавлення громадянства додасть популярності, а можливо, навіть електоральної ваги екс-президенту Грузії.
«Кращого подарунка для старту виборчої кампанії не придумаєш. Але поки «прецедент Саакашвілі» працює в зворотному напрямку: навряд чи цей випадок житиме довго в свідомості українського виборця, щоб завдати значної іміджевої шкоди саме пропрезидентській команді», – резюмував Олександр Радчук.
Докладніше – в матеріалі «Ігри в громадянство. Про небезпеку «прецеденту Саакашвілі».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»