26 років тому, 1 грудня 1991 року, відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України. На ньому волевиявленням народу був підтверджений Акт проголошення незалежності України, що був ухвалений 24 серпня 1991 року Верховною Радою. Аналітики «Слова і Діла» проаналізували, як змінювалося за цей час ставлення українців до незалежності.
Згідно з даними інфографіки, 1 грудня 1991 року на референдум прийшли 31,9 мільйона громадян. Із них 90,3% проголосували за відокремлення від СРСР.
Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не знайшла б підтримки більшості громадян. Від Заходу, де «за» проголосували більш ніж 95% громадян, до Сходу. В 1991 році в Донецькій та Луганській областях волю до власної держави виявили понад 80%. У Криму ж за незалежність проголосували від 54 до 57% мешканців.
Якби референдум щодо проголошення державної незалежності України відбувся сьогодні, 2017 року, то згідно з даними соціологів, 76% підтримали б ідею незалежності, 14% відповіли б «ні», та ще 11% – не визначилася з відповіддю.
Найменш оптимістичними були настрої українців у 2003 році. Саме тоді критична більшість могла б і не підтримати волю до власної держави. Згідно з дослідженням соціологічної служби Центру Разумкова, лише 46,5% українців сказали б незалежності «так», ще 29,8% відповіли «ні». 23,7% українців не визначилися, як би вони проголосували.
Детальніше – на інфографіці «Слова і Діла».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»