Канада включила Україну до так званого Автоматичного контрольного списку країн, до яких дозволені поставки вогнепальної зброї. Це наступний крок після угоди про співпрацю між оборонними відомствами двох країн.
Про це в ексклюзивному матеріалі «Чорний хід» з Канади. Як в Україну може потрапити західна зброя» для «Слова і Діла» висловив журналіст, військовий експерт Денис Попович.
Попович звернув увагу, що одночасно з цим рішенням комітет парламенту Канади з питань оборони рекомендував надати Україні так звану летальну зброю, щоб підвищити можливості ЗСУ в боротьбі з російською агресією.
«Ці рекомендації не є обов'язковими до виконання для уряду Канади, але, скоріш за все, до них прислухаються через величезний вплив української діаспори в Канаді та той факт, що «країна кленового листка» й раніше активно допомагала Україні протистояти РФ», – зазначив він.
Журналіст нагадав, що 2014-2016 роках Канада перебувала на другому місці після США з надання Україні «нелетальної» гуманітарної допомоги.
Зокрема, лише за офіційними даними, канадці поставляли до нашої країни радіостанції Harris, прилади нічного бачення, обладнання для розмінування, кевларові шоломи, бронежилети, елементи амуніції, а також регулярно проходили навчання бійців ЗСУ з канадськими інструкторами, додав експерт.
На його думку, якщо врахувати, що рішення про постачання ухвалювали прем'єр і міністр оборони Канади, то, скоріш за все, уряд Канади схвалить поставки летальної зброї в Україну.
«Захід досі був вельми обережним у питаннях оснащення української армії своєю зброєю. У тих же США досі точаться дискусії з цього приводу, хоча 350 мільйонів доларів на надання військової допомоги Україні в 2018 році вже передбачені в американському бюджеті», – уточнив він.
Перш за все Україна може отримати досить сучасні засоби, що відповідають стандартам НАТО, додав фахівець.
Він нагадав, що три роки тому Канада пропонувала допомогти нашій країні шляхом поставок в розпорядження ЗСУ палубних винищувачів F-18 Hornet, які почали замінюватися в Канаді більш новими – F-35.
«Тоді до офіційних переговорів не дійшло, оскільки в нашій країні не було відповідної бази, необхідної для обслуговування й поповнення боєприпасами літаків американського виробництва», – пояснив Попович.
«У відкритих джерелах можна прочитати, що на озброєнні канадської армії перебувають, наприклад, німецькі танки Leopard-2 різних модифікацій, а також бойові броньовані машини LAV-25 Coyote, які представляють собою модифікацію бойової машини Piranha швейцарської фірми MOWAG (виготовлялася в Канаді за ліцензією). Модифікацією Piranha є й колісний бронетранспортер Bison», – продовжив експерт.
За його словами, також канадська армія має в своєму розпорядженні й американську техніку. Наприклад, крім літаків, це гусеничний бронетранспортер М-113.
Крім того, він розповів, що основною особистою зброєю солдатів є 5,56-мм автоматична гвинтівка Colt Canada C7A2 (канадський варіант М-16).
«Звичайно, тут виникає питання, чи має канадська армія американські протитанкові ракетні комплекси (ПТРК) Javelin. Адже саме про цю зброю найчастіше говорять, коли згадують США», – підкреслив журналіст.
Експерт наголосив, що основними перевагами Javelin є використання інфрачервоної головки самонаведення, що дозволяє діяти за принципом «вистрілив і забув».
«Звичайно, важлива також здатність ракет вражати броньовані цілі в найбільш вразливі місця зверху. До канадської армії надходили інші американські ПТРК – TOW. Однак поява Javelin через канадський «чорний хід» абсолютно не виключена», – резюмував Денис Попович.
Докладніше читайте в матеріалі «Чорний хід» з Канади. Як в Україну може потрапити західна зброя».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»