«Грузинський національний легіон», що воює на Донбасі в складі ЗСУ, заявив про вихід зі складу 54-ї окремої бригади через некомпетентність і незаконні накази командування. За допомогою російської пропаганди відразу ж почалися чутки про дезертирство українських підрозділів. Наскільки реальні ці прогнози та яке значення «грузинського демаршу»?
Про це в ексклюзивному матеріалі «Грузинський демарш» в армії. Якої шкоди було завдано Україні» для «Слова і Діла» розповів журналіст, військовий експерт Денис Попович.
Попович звернув увагу, що в повідомленні в Facebook «Грузинського легіону» йдеться про те, що командир «намагається депортувати прямо з госпіталю поранених бійців», а командування бригади забрало в «легіонерів» усе обладнання, передане їм волонтерами.
За словами журналіста, присутність іноземців у лавах ЗСУ ще в 2015 році регламентували в спецзаконі, а організація депортації небажаних елементів перебуває поза компетенцією армійських офіцерів.
«Ба більше, командування бригади мало повне право забрати всю амуніцію та зброю в бійців, які залишили свої позиції», – уточнив він.
Як би там не було, потрібно віддати належне тому, що грузинські добровольці одними з перших підтримали українську армію в боротьбі з РФ ще в 2014 році. До формування «Грузинського легіону» мав прямий стосунок Саакашвілі, й саме тому інцидент набув негативного розголосу в ЗМІ, нагадав фахівець.
Зокрема, російський експерт Владімір Анохін в інтерв'ю пропагандистському виданню Russia Today заявив, що в майбутньому не лише продовжиться відхід іноземців із лав ЗСУ, а й загалом посилиться дезертирство в українській армії.
За словами Поповича, самих грузинів у складі 54-ї бригади було не дуже багато. За даними радника президента Юрія Бірюкова, за своєю чисельністю «грузинський легіон» не перевищував піхотний взвод – приблизно 30 осіб.
«Загальна чисельність усіх іноземців у лавах української армії також невелика. У пояснювальній записці до законопроекту, який дозволяє проходження іноземцями служби в українській армії (до того, як він став законом), вказується, що ухвалення документа дозволить легалізувати до тисячі іноземних бійців. А в 2016 році представники Генштабу заявили, що чисельність іноземців, які уклали контракт із ЗСУ, не перевищує 100 осіб», – уточнив експерт.
«Слід зазначити, що громадяни інших країн воюють не лише в ЗСУ. Вони служать у лавах «Правого сектору» та підрозділів Нацгвардії. Це не лише грузини, але й білоруси, чеченці, громадяни РФ і навіть представники західного світу», – підкреслив він.
Однак це люди, які добровільно вирішили залишити свої домівки й піти на війну в чужій для них державі, акцентував журналіст, додавши, що багатьом із них, особливо росіянам, які воюють у лавах «Правого сектору», немає шляху назад.
«Саме тому грузини, публічно заявивши про свій вихід зі складу 54-ї бригади, завдали Україні виключно іміджевих збитків, надавши російським пропагандистам серйозні козирі в інформаційній війні», – резюмував Денис Попович.
Докладніше – в матеріалі «Грузинський демарш» в армії. Якої шкоди було завдано Україні».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»