Акція проти президентських виборів не отримала радикального розмаху. На це вплинула ціла низка причин. Сам сенс, принцип акції трохи дезорієнтує. Тобто акції не за щось, а проти когось. Краще працює ідея «за», ніж «проти».
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів співдиректор програм зовнішньої політики і міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, оцінюючи мітинги в РФ із закликом бойкотувати президентські вибори.
«Не було об'єднавчого мотиву. Проти виборів, а що далі? Ця акція навряд чи вплине на подальший перебіг виборів у Росії. З іншого боку, певний настрій показали. Зокрема, чимала частина населення не згодна з наявною системою нинішньої влади й хоче змін», – зазначив Пашков.
На його думку, ймовірно, що російська влада була готова до такої ситуації.
«Водночас це лише початок широкої протестної кампанії, яка, вочевидь, ще попереду», – припустив експерт.
Однак, за його словами, питання ігнорування виборів досить складне.
«Явка виборців багато в чому визначатиметься тим, які дані надасть Центрвиборчком. З іншого боку, для такого повороту в Росії, для бойкоту виборів на сьогодні немає єдиного авторитетного й популярного серед громадян лідера, який би зміг при цьому об'єднати сили всієї опозиції», – пояснив фахівець.
Він підкреслив, що Навальний перебуває за рамками виборчого процесу, а те, що пропонують інші кандидати, на кшталт Собчак і Грудініна, зовсім не те, що потрібно.
«Опозиційний фронт у РФ на сьогодні просто розчавлений нинішньою владою. Це також одна з причин того, що люди виходять із метою напівабстрактного протесту – проти виборів», – додав експерт.
Крім того, потрібно розуміти, що основний електорат Путіна – це в першу чергу державний апарат, уточнив він.
«Опора – це все-таки російське чиновництво. Так званий середній клас у погонах, який складається в тому числі й із силових структур. Це значний опорний кістяк нинішнього режиму, на нього спирається сьогоднішня російська влада», – наголосив Пашков.
Крім того, потрібно розуміти, що багато в чому люди в РФ не те щоб аполітичні, але пасивні й слідують за кимось, констатував експерт.
«Накладається на це сильний ефект зомбування ЗМІ, які перебувають у руках влади. Опозиційних каналів у РФ практично немає», – звернув увагу фахівець.
На його переконання, інформаційно-пропагандистська машина працює дуже активно на масове промивання мізків, особливо останні роки.
«Це серйозно позначається на позиціях, настроях людей. Це також визначає вибори. У перспективі те завдання, яке стоїть перед владою, – забезпечити формулу 70/70, тобто 70 явка і 70 за Путіна, – ймовірно, буде виконане», – резюмував Михайло Пашков.
Раніше аналітики порталу з'ясували, якою є позиція кандидатів на посаду президента в РФ щодо Криму та Донбасу.
Нагадаємо, вибори президента Російської Федерації пройдуть 18 березня 2018 року.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»