Ситуація з вакцинацією в нашій країні непроста, але проблема радше в інформаційній площині.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів генеральний директор медлабораторії ДІЛА Олексій Бабич, оцінюючи ситуацію з вакцинацією населення та наміри МОЗ змінити правила вакцинації.
«Наприклад, у США за відмову від вакцинації можна позбутися медичної допомоги, багато страхових компаній можуть відмовляти у виплатах, якщо пацієнт хворіє на ту інфекцію, проти якої він не щеплений. Тобто світ уже бореться репресивними методами з цією проблемою. Але в Україні таку роботу буде проводити дуже складно», – зазначив Бабич.
«На жаль, в Україні інформаційний шум в останні десятиліття знижує авторитет лікаря, важливість вакцинації. Навпаки, з'являються ті, хто агітує проти вакцинації. Як наслідок, не дуже освічена частина населення це підтримує», – пояснив фахівець.
За його словами, часто апелюють до якості вакцин, але це можна вирішити, оскільки в світі є достатня кількість визнаних виробництв вакцин.
«Якісне виробництво вакцини – це 30% успіху, інші 70% – те, як вона зберігалася й перевозилася, оскільки має бути збережений холодовий ланцюг. Хто за цим стежить? Сьогодні це просто на совісті медичних компаній, приватних чи комунальних медзакладів», – уточнив експерт.
Він підкреслив, що вкрай важливо, щоб вакцина зберігалася в холодильнику.
Постачальники, як правило, дотримуються холодового ланцюжка, але що з нею відбувається далі – відповідальність керівників лікувальних установ, додав він.
За його словами, в нашій ситуації, коли говорять про те, вакцинуватися чи ні, йдеться не стільки про якість вакцин, скільки про різні умовиводи про шкоду вакцинації.
«Тобто головна проблема на психологічному, інформаційному рівні», – наголосив Бавич.
«Питання в тому, наскільки держава готова захищати біологічну безпеку нації. Десь це роблять за допомогою обмежень, більш жорстко. Жорсткі штрафні методи – найпростіший шлях», – констатував фахівець.
На його думку, набагато доцільніше почати проводити контрпропаганду проти противників вакцинації.
«Це необхідно робити вже сьогодні й пояснювати, чим може закінчитися для дітей і дорослих відсутність вакцинації, якими будуть наслідки. Про це потрібно говорити багато, часто, підключаючи авторитетних персон медичної галузі», – резюмував Олексій Бабич.
За даними «Слова і Діла», минулого року в. о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун заявила, що уряд ініціюватиме зміни до законів України, які регламентують питання вакцинації й підсилюють відповідальність за відмову від вакцинації.
Детальніше про те, з яких етапів складається реформа, – на інфографіці.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»