Про те, що потрібно розширити повноваження прем'єра, Володимир Гройсман говорить уже не вперше. Більшість коментаторів відреагували на особистість глави уряду, а не на саму проблему. Хто проти Гройсмана – іронізує, хто йому симпатизує – той підтримує.
Таку думку на своїй сторінці в Facebook висловив політолог Володимир Фесенко, пише «Слово і Діло».
На його думку, все-таки виникне потреба в додатковій дискусії, із залученням до неї колишніх очільників уряду, про оптимальний набір повноважень прем'єр-міністра в парламентсько-президентській республіці.
Він підкреслив, що має йтися не про повноваження для Гройсмана, а для глави уряду за нинішнього формату політичної системи.
«Тимошенко також потребує розширення повноважень прем'єра, але з набагато більшим замахом, щоб прем'єр-міністр став канцлером. Але це окрема тема, що стосується конституційних змін. У вузькому сенсі йдеться про розширення оперативних можливостей прем'єра без зміни його конституційних повноважень: впливу на апарат уряду, на процедуру ухвалення рішень, санкцій за порушення адміністративної дисципліни міністрами та їхніми заступниками», – зазначив Фесенко.
Але при цьому потрібно враховувати колегіальну природу Кабінету міністрів, додав він.
«Відповідно, потрібно знайти розумний баланс між розширенням оперативних процедурних повноважень прем'єр-міністра та збереженням колегіальної, коаліційної природи Кабінету міністрів», – пояснив експерт.
Політолог Володимир Цибулько уточнив, що фраза вирвана з контексту.
«У нього реально не так багато можливостей впливати на місцеву владу, чиновників, міністрів. А там якраз була певна іронія про продувки опалювальних систем або теплоцентралей. Навіть догану міністру зробити для прем'єра ціла справа, яка розтягується на три місяці», – констатував він.
І міністра, і заступника міністра також не можна чіпати, адже кожен із них висунутий коаліцією – або з БПП, або з НФ. Зачепиш – бюджет не ухвалять, підкреслив експерт.
На його думку, якщо й говорити про збільшення повноважень прем'єра, то це має доцільність у період виборів, період політичної турбулентності, коли парламент занурений у політичні бої, а Кабміну потрібно займатися оперативним управлінням країною.
«Ось на цей період, можливо, варто було б прописати окремий закон, який би ще й застерігав від використання адмінресурсу на виборах», – наголосив Цибулько.
Нагадаємо, Володимир Гройсман повідомив, що внесе до Верховної Ради законопроект про зміни до закону про посилення повноважень прем'єр-міністра. Перелік обіцянок прем'єра – за посиланням.
«Слово і Діло» зафіксувало обіцянку прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, який заявив, що планує брати участь у наступних парламентських виборах у 2019 році.
Дізнатися, хто найвідповідальніший в уряді Гройсмана, можна тут.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»