Заявлений 2024 рік – це умовні рамки. У нас уже неодноразово називалися дати вступу і до ЄС, і до НАТО. Це радше якийсь передвиборчий орієнтир.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, оцінюючи заяву президента Петра Порошенка про те, що Україна подасть заявку на членство в ЄС у 2024 році.
«На сьогодні прорахувати готовність подачі заявки на вступ до ЄС проблематично. Дуже багато проблем внутрішньополітичних, внутрішньоекономічних, які пов'язані із ситуацією в Україні. Давати чіткі прогнози саме про рівень готовності України відповідати всім критеріям ЄС складно. Нам потрібно розібратися з першочерговими пріоритетами», – зазначив Пашков.
Тим більше угода з ЄС, яка є дорожнім покажчиком реформ, розрахована на десятирічний період, і виконується цей документ Україною не дуже ефективно, додав він.
«Можливо, що це просто маяк, на який ми можемо орієнтуватися. Але говорити, що до 2024 року Україна виконає всі умови й буде готова до членства, неможливо», – підкреслив експерт.
Ба більше, низка хвиль в ЄС, розширення Євросоюзу говорять про те, що багато рішень щодо приєднання країн, особливо Східної Європи, ухвалювалися з огляду на політичні міркування. Це стосувалося Румунії та Болгарії, уточнив він.
«Ми не знаємо, яким буде ЄС у 2024 році, які зміни відбудуться на той час, якою буде політика та орієнтація, а може, й інші вимоги. Тим більше з огляду на сьогоднішні різні неспокійні процеси в ЄС», – пояснив фахівець.
Тому 2024 рік – це умовно. Для нас головне – враховувати розвиток внутрішньої ситуації в країні й тенденції ЄС, акцентував він.
За його словами, практика європейських країн показала, що вступ до ЄС не є гарантією успішного й безхмарного життя. Для України є кілька пріоритетів загалом – ЄС, євроатлантична інтеграція, співпраця зі США та протистояння РФ.
«Протиставляти НАТО та ЄС, хто з них пріоритетніший, також не варто. ЄС – це союз, заснований на соціально-економічних, політичних, гуманітарних цінностях, ідеях в Європі. НАТО – це військовий блок. Для нас рівноцінні обидві організації. Але перспективи вступу як до ЄС, так і до НАТО туманні», – резюмував Михайло Пашков.
Нагадаємо, Олександр Турчинов 18 серпня 2014 року запевнив, що через 5 років Україна буде готова стати членом Євросоюзу.
До яких країн українці можуть подорожувати без віз – на інфографіці.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»