Схожі ідеї висловлювалися ще в 90-ті роки деякими громадськими діячами, за президентства Ющенка така ініціатива також мала місце.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» нагадав директор Центру політичних досліджень «Пента», політолог Володимир Фесенко.
«Ситуація непроста в тому сенсі, що є певне протиріччя між цими ініціативами та конституційними нормами про єдине громадянство, в нас не може бути подвійного громадянства. Як вирішити питання в правовому полі? Чи потрібно вносити зміни до Конституції?», – зазначив Фесенко.
За його словами, особливий порядок надання українського громадянства представникам діаспори був створений ще в 90-ті роки за часів Кравчука й Кучми. Чимало українців, які поверталися в Україну з Росії, США, Канади, отримали таке громадянство. Наприклад, Роман Зварич.
«Чимало людей повернулися з РФ в Україну, колишні військові також отримували українське громадянство», – додав він.
Найпростіший критерій – походження найближчих родичів, тобто зв'язок з Україною, уточнив експерт.
«Або наявність прямих родичів в Україні, або походження батьків, прабатьків з України. Якщо це документально фіксується, то це може бути підставою для надання громадянства. Якщо говорити про ментальний фактор, дотримання традицій, збереження культури, то цей факт документально підтвердити складно. А ось наявність походження серед прямих родичів або батьків – так, це можна прописати в законі», – пояснив він.
Кількість населення скорочується, тому краще надати можливість повернутися й працювати і в нас, і за кордоном людям з українським походженням, аніж розширювати населення України за рахунок мігрантів не українського походження, підкреслив політолог.
Ідея правильна, але потрібно чітко виписати всі норми. Головна правова колізія полягає в тому, що в нас не може бути подвійного громадянства, наголосив він.
«Тут потрібно або змінювати Конституцію, або шукати якісь інші механізми. Скоріш за все, потрібна буде додаткова конституційна норма», – резюмував Володимир Фесенко.
Нагадаємо, президент Росії Володимир Путін спростив отримання громадянства РФ для жителів Донецької та Луганської областей України.
Що стоїть за указом Путіна про видачу російських паспортів – за посиланням.
Раніше ми писали, які рішення команди Зеленського юристи вважають суперечливими й до чого це призведе.
Також пропонуємо подивитись, як шостий президент працював у свій перший місяць каденції: скільки нових обіцянок дав, скільки обіцянок виконав, а скільки – провалив.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»