Законопроект про скасування депутатської недоторканності можуть визнати неконституційним. Підстави у Конституційного суду є, але чи вистачить — питання.
Таку думку в коментарі «Слову і Ділу» висловила керівник проектів з питань конституційного права Центру політико-правових реформ Юлія Кириченко.
За словами експерта, закон про скасування депутатської недоторканності можуть оскаржити в КСУ у зв'язку з декількома підставами.
«По-перше, був порушений Регламент. Зокрема, засідання комітету відбулося в міжсесійний період, що не є робочим засіданням комітету, оскільки парламент перебував на канікулах, як і органи влади. Можна вважати, що не було розгляду законопроекту на засіданні комітету, що є обов'язковою умовою», — констатувала Кириченко.
По-друге, фактично нівелювали конституційну процедуру щодо часу для голосування, підкреслила експерт.
Вона вказала на положення, згідно з яким законопроекти про зміни до Конституції повинні в обов'язковому порядку бути проголосованими на двох чергових сесіях.
«Основна суть положення в тому, щоб не було голосування поспіль. Потрібен час для обговорення із суспільством, дискусії. Не можна ухвалювати рішення поспіхом», — акцентувала Юлія Кириченко.
Експерт зазначила, що в такій ситуації лише за 5 днів були внесені зміни до Конституції у зв'язку з позачерговими виборами.
На її погляд, парламентська більшість штучно зробила першу сесію з одного робочого дня. Відтак були нівельовані конституційні положення.
На думку Кириченко, незважаючи на те, що підстави для оскарження закону існують, Конституційний суд все ж таки може вважати їх недостатніми.
«Незважаючи на юридичні прогалини, має такий вигляд, що формально процедуру витримали, оскільки 29 серпня відбулася перша робоча сесія, а у вівторок відкрилася друга», —додала експерт.
За її словами, КСУ може тривалий час вирішувати долю цього законопроекту. Якщо КСУ відмовиться відкривати провадження, то все вирішать швидко, а якщо відкриють — питання можуть відтермінуватися на довгі літа.
До того ж, може повторитися ситуація 2010 року, додала Кириченко.
«КСУ в неконституційний спосіб повернувся до редакції 2004 року. У 2004 році внесли зміни до Конституції і тільки в 2010 році їх визнали неконституційними через порушення процедури. Процес тривав 6 років», - підсумувала Юлія Кириченко.
Нагадаємо, напередодні Верховна рада проголосувала за скасування недоторканності народних депутатів. Хто підтримав ініціативу, а хто був проти — на інфографіці.
Більш докладно про те, чи можуть депутати повернути недоторканність — за посиланням.
Також «Слово і Діло» дізналося, скільки нардепів позбавили недоторканності за роки незалежності України.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»