Росія може відмовитися від транзиту газу через Україну після відкликання позовів проти «Газпрому».
Про це в понеділок, 23 грудня сказав виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко в ефірі Громадського.
За його словами, згідно з домовленостями «Нафтогаз» повинен відмовитися від усіх судових претензій щодо російського «Газпрому».
«Якщо ми відмовимося від нових позовів, а ми повинні це зробити, якщо транзит залишиться. А потім транзиту не буде, і вийде, що ми відмовилися від позовів без всякого сенсу. Це дуже великий ризик», - зазначив Вітренко.
За його словами, зараз українська сторона працює над системою договорів для зниження такого ризику.
«І це така складна справа, і тому є ризик того, що навіть домовленості, які були досягнуті, вони не будуть реалізовані. Я сподіваюся, що конструктивна робота, сумлінна робота з усіх боків зробить так, щоб цього не сталося», - додав Вітренко .
Також він сказав, що «Нафтогаз» планує перенести точки передачі газу на кордон України і Росії. За його словами, на переговорах з Росією «робочим варіантом» було, що між Газпромом та українським Оператором газотранспортної системи посередником буде європейська компанія, яка буде отримувати газ на українсько-російському кордоні.
«На жаль, не вдалося цього досягти, тому що ця європейська компанія поки відмовилася, але ми очікуємо, що багато європейських компаній, які раніше отримували газ від «Газпрому» в Словаччині, Австрії, Франції, Німеччини, Італії, отримуватимуть газ на кордоні України і Росії, і зможуть потім цей газ продавати зокрема і в Україні за ціною нижче, ніж відповідно ціна європейська, плюс вартість транспортування з Європи в Україну», - сказав Вітренко.
Він додав, що це «логічний процес», і «Нафтогаз» довгий час намагається, щоб так звані точки передачі газу перенести на кордон України і Росії.
«Тому що якщо це станеться, я особисто не бачу в цьому ризиків, якщо звичайно це не буде певне політичне рішення, і будуть якісь непрозорі компанії», - зазначив Вітренко.
Нагадаємо, 20 грудня Росія і Україна підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через українську територію і врегулювання взаємних судових вимог.
Раніше в понеділок віце-прем'єр РФ Дмитро Козак заявив, що тариф на транзит для «Газпрому» буде незмінним протягом п'яти років.
Своєю чергою міністр енергетики України Олексій Оржель стверджував, що тариф на транзит буде збільшено і його визначить регулятор.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»