Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов прогнозує подальше зміцнення курсу гривні. При цьому чиновник заявив, що зафіксувати курс неможливо. «Україна намагалася тримати фіксований курс і це призвело до швидкої девальвації, наприклад, в 1998-му, 2008-му або 2014-му роках», – написав міністр у Facebook. У коментарі «Слово і Діло» президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло пояснив, що зафіксувати курс неможливо не через девальвацію, а через те, що НБУ дотримується монетарної політики, яка базується на плаваючому курсі. Тобто намагаються фіксувати показник інфляції, а виходячи з нього вибудовують монетарну політику, уточнив він.
«Можна говорити про особливості, на яких НБУ здійснює інфляційне таргетування, але в нашій ситуації плаваючий валютний курс – оптимальний вибір», – констатував Жаліло.
Економіст спрогнозував, що в період свят і економічного затишшя можливе певне просідання гривні.
«Економічні суб'єкти діють на випередження, трохи завищують очікування, оскільки не знають, яким буде реальний курс. Однак наприкінці січня – на початку лютого, ймовірно, слід чекати зміцнення курсу», – припустив Жаліло.
На його думку, немає підстав для того, що НБУ буде пом'якшувати свою політику. Це означає, що гривня буде залишатися в дефіциті, а економічні суб'єкти матимуть можливість здійснювати розрахунки за податки за минулий рік. Відповідно, завозитимуть в країну валюту, пояснив експерт.
«Чи відбудеться повернення до високих показників гривні грудня минулого року? Справа в тому, що є курс, який диктується попитом-пропозицією валюти з боку імпортерів, а є спекулятивний. Спекулятивний курс диктується політикою Мінфіну щодо наших облігацій внутрішньої позики. Який у Мінфіну план розміщення облігацій, невідомо», – пояснив економіст.
Ярослав Жаліло припустив, що продаж триватиме, оскільки потрібно наповнювати бюджет, а в першому кварталі це складно. Якщо продаж триватиме, то приплив валюти також, а, отже, і зміцнення триватиме.
«У першому кварталі спостерігатиметься зміцнення гривні. Далі все залежатиме від багатьох факторів, у тому числі від глобальних трендів, ризику світової кризи, рецесії, поведінки фінансових спекулянтів», – резюмував Ярослав Жаліло.
Раніше ми писали, які коливання курсу валют були зафіксовані влітку 2014-2019 років.
Відзначимо, у 2020 році МВФ очікує, що курс валют «просяде» до 27,72 грн/$, а в 2021 році буде 28,7 грн/$.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»