Дороге задоволення: за 6 років пачка сигарет подорожчала з 11 до 40 гривень

Читать на русском

У Верховній раді зареєстрували антитютюновий законопроект, яким пропонується заборонити продаж електронних сигарет і тютюнових виробів особам молодше 21 року. «Слово і Діло» розбиралось, які заборони щодо куріння чинні в Україні зараз, як змінювалась вартість сигарет та наскільки багато в нас курців порівняно з іншими країнами.

Де заборонено курити

Зараз в Україні заборонено продавати тютюнові вироби особам віком до 18 років. На пачках сигарет розміщуються медичні попередження, які займають щонайменше половину площі упаковки. Також на пачках є написи «Куріння вбиває», «Курці помирають рано» та інші. На звороті пачки – відповідні зображення хвороб, деколи дуже моторошні.

Також у країні заборонена будь-яка реклама тютюнових виробів, тільки в місцях продажу дозволяється розміщення інформації про тютюнові вироби.

Офіційно курити заборонено в громадських місцях. Курці можуть користуватися спеціально відведеними для цього місцями. Не можна курити в ліфтах і таксофонах, у закладах охорони здоров’я, навчальних закладах, на дитячих майданчиках, у спортивно-оздоровчих закладах, під’їздах житлових будинків, підземних переходах, громадському транспорті, ресторанах та культурних закладах, на зупинках громадського транспорту та в органах державної влади та місцевого самоврядування.

До речі, в інтернеті теж не можна рекламувати тютюнові вироби. Виняток – вебсайти для повнолітніх, обов’язковою умовою доступу до яких є ідентифікація віку.

Штрафи за куріння

За куріння в громадських місцях передбачений штраф, але зараз, по суті, нікого не штрафують. Уперше можна відбутись попередженням або штрафом, який становить 3-10 неоподаткованих мінімумів (51-170 грн). Якщо курець-порушник потрапить до поля зору поліції вдруге протягом року, штраф вже зросте до 10-20 неоподаткованих мінімумів (170-340 грн).

Штраф має бути сплачений порушником не пізніше ніж через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення санкції.

За куріння в громадському транспорті штраф становить 85-340 грн. До громадського транспорту належать вагони та тамбури приміських поїздів та поїздів місцевого та дальнього сполучення, судна, метрополітен, автобуси, маршрутні таксі, тролейбуси, трамваї.

У зареєстрованому в Раді законопроекті передбачається, що упаковки сигарет мають бути небрендованими, однакового темно-оливкового кольору із великими зображеннями хворих органів людини на 65% від загальної площі пачки. Автори законопроекту переконують, що це європейська практика для того, щоб сигарети були однакові та непривабливі.

Крім вже згаданих обмежень, пропонується застосувати ті заборони, що вже діють для курців сигарет до нових курильних виробів: айкосів, гло, вейпів, електронних сигарет.

Також пропонується додати до переліку місць, де заборонено куріння, підприємства та установи усіх форм власності, готелі, гуртожитки, таксі, вокзали. Пропонується запровадити повну заборону будь-яку рекламу тютюнових виробів та пристроїв для куріння в інтернеті.

Динаміка подорожчання сигарет

За останні 6 років вартість сигарет досить відчутно зросла. У 2014 році середня вартість однієї пачки сигарет із фільтром становила 11 грн, у 2015 році – 15 грн, у 2016-му – 17 грн. Згодом темпи зростання вартості сигарет збільшилися. Зокрема, у 2017 році за пачку сигарет із фільтром у середньому треба було заплатити 26 грн, у 2018-му – 33 грн, у поточному році – 41 грн.

Якщо б за гроші, що витрачаються на пачку сигарет, купувати корисні для здоров'я апельсини, то у 2017 році це було б 730 г фруктів. У 2018 році апельсини дорожчали швидше за сигарети, тому замість пачки сигарет можна було купити 700 г апельсинів. У минулому році апельсини подешевшали, тому замість пачки сигарет можна було купити майже кг помаранчевих фруктів (910 г). У 2020 році середня вартість пачки сигарет дорівнює 770 г апельсінів.

Кількість курців в Україні та інших країнах

За даними звіту ВООЗ «Про глобальну тютюнову епідемію», у світі налічується 1 млрд 337 млн курців сигарет, сигар, люльок, кальянів та інших тютюнових виробів (станом на 2017 рік). З них 43 млн осіб – діти віком 13-15 років. Кожен четвертий житель планети є курцем, з них 80% – чоловіки.

Найбільше курців живе в тихоокеанських країнах Кірібаті (52,8% від усього населення) та Науру (46,7%).

Цікаво, що в більшості країн Африки, Азії та Америки курять набагато менше людей, ніж в Європі. У Греції курить 39,6% населення, Болгарії – 39,5%, Боснії і Герцеговині – 38,7%, на Кіпрі – 37%, Хорватії – 36,5%, Франції – 34,6%, Латвії – 36,9% та Естонії – 31%.

Для порівняння, на Кубі, де існує давня традиція курити сигари, що полюбляють робити навіть жінки, курить 27,8% населення.

В Україні погану звичку до куріння має 26% населення. Такий же відсоток курців живе на Фіджи, трохи більше в Польщі (26,7%), трохи менше – на Мальті (25,7%) та в Ізраїлі (25,8%). У сусідній Білорусі залежність від сигарет має 27% населення.

Але не все так погано, бо з 2000 року кількість курців у світі скоротилася приблизно на 60 млн осіб.

Щорічно внаслідок пов’язаних із курінням хвороб у світі помирає понад 8 млн осіб, з них 1,2 млн – пасивні курці. Кожні 6 секунд у світі від наслідків куріння гине 1 людина. Збитки від витрат на медобслуговування курців щороку сягають 1 млрд доларів.

Раніше «Слово і Діло» повідомляло, що Кабмін схвалив зміни до законодавства, які прирівнюють електронні сигарети до звичайних тютюнових.

Також ми писали, що в травні минулого року депутати відмовилися розширити перелік місць, де заборонено курити.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: