Після початку пандемії коронавірусу захисні маски для обличчя стали таким же дефіцитним товаром, як і антисептик. Але ефективність їх використання – тепер предмет суперечок: з одного боку, багато міст запроваджують для всіх «масковий режим», з іншого – Всесвітня організація охорони здоров'я не рекомендує носити маски здоровим людям і вважає, що їх неправильне носіння може навіть нашкодити. Однак оскільки маску зараз потрібно носити обов'язково, «Слово і діло» розібралося в їх видах та особливостях.
Спеціалізовані маски (хірургічні)
Це маска, яка складається з чотирьох шарів: два зовнішніх шари, фільтрувальний шар і шар, що не пропускає рідину. Таку маску можна використовувати щонайбільше дві години. Вона захищає того, хто її носить, і оточення від великих крапель рідини, бризок, аерозолів і передачі збудників хвороби повітряно-крапельним шляхом.
Процедурні маски
Це теж одноразові маски, які слід носити щонайбільше дві години. Вони складаються з трьох шарів: два зовнішніх і один фільтрувальний. Маска захищає того, хто її носить, і людей, що оточують, від передачі збудників хвороби, але, як і хірургічна маска, не забезпечує надійного захисту від вірусів.
Процедурні маски використовують медичні працівники та пацієнти в медустановах. Крім того, саме їх носять під час епідемії в місцях скупчення людей.
Респіраторні маски №95
Багаторазова маска з клапаном видихання для виведення рідини. Ці маски міцніші і захищають від дрібних повітряних частинок і передачі збудників захворювання повітряно-крапельним шляхом (але тільки носія маски, а не оточення). Користуватися ними кілька разів можна за умови правильної дезінфекції (але не більш ніж дві години за один раз): маску можна залишити на відкритому повітрі в суху погоду на 3-4 дні або простерилізувати в духовці. Респіраторні маски використовують для роботи з підвищеним впливом шкідливих речовин, а також під час епідемії.
Є кілька видів таких респіраторів. Маски FFP1 захищають від пилу, FFP2 – затримують до 95% шкідливих речовин і частково захищають від вірусів, FFP3 – затримують до 95% шкідливих речовин і вірусів.
Маски PITTA
У цих масок три захисних шари: два зовнішніх (з бавовни) і один фільтрувальний (з поліуретану). Якщо їх правильно дезінфікувати, то можна використовувати повторно. Такі маски знадобляться для використання під час епідемії і захищають носія і оточення від передачі збудників хвороби, але не від вірусів.
Саморобні маски
Якщо купити захисну маску немає можливості, залишається зробити її самому. Потрібно три захисних шари: два зовнішніх (не менш чотирьох шарів марлі кожен) і один фільтрувальний із вати. Таку маску можна носити не більш ніж дві години, і захистить вона тільки від дрібних повітряних частинок і несприятливих погодних умов.
Рекомендації з використання маски від ВООЗ
Маска повинна щільно закривати рот і ніс, не залишаючи зазорів;
перед тим, як надіти маску, потрібно обробити руки спиртовмісним засобом або вимити їх із милом;
не можна торкатися маски під час використання, у разі дотику потрібно обробити руки спиртовмісним засобом або вимити їх із милом;
як тільки маска стає вологою, необхідно замінити її новою, а використану відразу утилізувати (повторно маску використовувати не можна);
знімати маску потрібно, тримаючись за гумки ззаду (не торкаючись до передньої частини маски). Руки після цього потрібно обробити.
Нагадаємо, Кабінет міністрів вирішив посилити карантинні обмеження в Україні.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»