Постраждалі від «Новачка»: кого труїли небезпечною речовиною

Читать на русском

У 70-80-х роках минулого століття в СРСР розробили отруйну речовину під назвою «Новачок». Це ціла група з більш ніж 100 сполук, найнебезпечнішими є «Новачок-5» (А-232) і «Новачок-7» (А-230). Речовина має нервово-паралітичну дію, яка вражає нервову систему людини, отруєння може спричинити смерть або параліч. Вперше про «Новачка» стало відомо в 1992 році зі статті в російській газеті. З недавнього часу хімікати сімейства «Новачок» включені до списку Конвенції про заборону хімічної зброї. Це сталося після отруєння їм колишнього офіцера ГРУ Росії Скрипаля. Він і Олексій Навальний – не єдині жертви цієї речовини. Детальніше – у матеріалі «Слово і діло».

Першою відомою жертвою «Новачка» (а саме речовини А-232) став хімік Андрій Железняков. Він отруївся в 1987 році під час випробування «Новачка-5» у лабораторії в Москві. Железняков тривалий час провів у лікарні і вижив, однак наслідки отруєння були серйозними: гепатит, цироз печінки. У 1993 році він помер.

У 1995 році від отруєння невідомою речовиною з серії «Новачок» помер керівник Росбізнесбанку Івана Ківеліді. Під час розслідування з'ясували, що речовину нанесли на телефонну трубку в його кабінеті. Отрута була настільки токсичною, що, крім Ківеліді, померла також його секретарка. Ще понад десять осіб, які заходили до кабінету – правоохоронці, прибиральники, відвідувачі – зазнали отруєння різного ступеня тяжкості.

У 2015 році, ймовірно, «Новачком», був отруєний болгарський бізнесмен, експортер зброї Еміліан Гебрев. Крім нього, постраждали син Гебрева і топ-менеджер його компанії, всі троє вижили. За даними прокуратури, отруєння сталося за допомогою невпізнаної фосфорорганічної речовини. Група розслідувачів Bellingcat стверджує, що це «Новачок».

Наступними жертвами «Новачка» стали колишній офіцер Державного розвідувального управління Росії Сергій Скрипаль та його дочка Юлія. Отруєння сталося в Солсбері (Велика Британія). Отруту нанесли на дверну ручку будинку. Отруїлися також ще кілька людей. Влада Британії звинуватила в злочині російські спецслужби. У Кремлі, звісно, все заперечують. Скрипалі два місяці провели в лікарні. Зараз, за даними видання The Sunday Times, вони проживають у Новій Зеландії з новими іменами і під захистом МІ-6.

Останній випадок отруєння стався зовсім недавно: 20 серпня російському опозиціонеру Олексію Навальному стало зле в літаку. Після екстреної посадки його шпиталізували до однієї з лікарень Києва. За кілька днів Навального перевезли до клініки «Шаріте» в Берліні. 2 вересня фахівці повідомили, що опозиціонера отруїли речовиною з групи «Новачок». Сліди отрути знайшли в зразках крові, сечі і шкіри Навального, а також на пляшці, з якої він пив. Вчора, 22 вересня, Навального виписали з німецької клініки.

Нагадаємо, НАТО закликало Росію провести повне й прозоре розслідування обставин отруєння Олексія Навального.

Держсекретар США Майк Помпео заявив, що США запровадять санкції проти Росії через отруєння Навального, як тільки зберуть усі необхідні докази.

Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: