Триває розслідування причин авіакатастрофи українського військового літака Ан-26, який розбився біля Чугуєва Харківської області ввечері 25 вересня. Літак здійснював навчальний політ. На борту перебували 27 осіб, з них 20 курсантів Харківського військового університету. В результаті авіатрощі загинули 26 осіб. Вижив один курсант. «Слово і діло» дослідило, скільки військових літаків та вертольотів зазнали катастрофи, зокрема, й під час тренувальних польотів, з початку 2020 року.
Пакистан, 7 січня. Неподалік від міста Міанвалі (провінція Пенджаб) розбився навчально-бойовий винищувач китайського виробництва FT-7, що виконував тренувальний політ. Обидва пілоти загинули.
Пакистан, 7 лютого. У провінції Пенджаб знову розбився військовий навчально-тренувальний літак Mirage (Пакистан). Пілоти встигли катапультуватися.
Пакистан, 12 лютого. Менше, ніж через тиждень падає ще один військовий літак Пакистану. Авіатроща знову сталася у провінції Пенджаб. Під час тренувального польоту впав навчально-тренувальний літак Cessna T-37 Tweet. Пілоти катапультувалися.
Пакистан, 11 березня. У столиці Пакистану Ісламабаді під час репетиції параду розбився літак пакистанських ВПС. Пілот загинув.
Літак розбився під час репетиції параду до Дня Пакистану – національного свята, яке відзначається 23 березня. Літак впав в районі парку Шакарпарян. Про постраждалих на землі інформація не надходила.
РФ, 25 березня. У Краснодарському краї впав навчально-тренувальний літак L-39 (РФ). Загинув пілот. Літак виконував навчальний політ. У двомісній кабіні був присутній лише один пілот. Борт належав Краснодарському льотному училищу.
Окупований Крим, 25 березня. Винищувач Су-27 виконував плановий політ і впав у воду. Інцидент стався близько 20:10 приблизно у 50 км від Феодосії і узбережжя Криму. Кілька днів в Чорному морі тривала пошуково-рятувальна операція, проте виявити льотчика літака, що розбився, не вдалося.
Згодом експерти дійшли висновку, що причиною катастрофи Су-27 в Криму став вибух двигуна авіаційної ракети після її сходження при виконанні навчального пуску.
Пакистан, 13 квітня. П’ята від початку року авіакатстрофа у пакистанських ВПС сталася під час тренувального польоту винищувача (тип не уточнювався) на сході провінції Пенджаб. Загинули двоє військових – інструктор і пілот.
Літак впав в поле і згорів, на землі руйнувань і постраждалих не було. Попередньо причиною аварії вказана технічна несправність.
Казахстан, 16 квітня. Винищувач-перехоплювач МіГ-31 ВПС Казахстану впав на південь від аеродрому Карагани. Після зльоту сталася пожежа в одному з двигунів. Екіпаж літака вижив. Про це повідомило Міністерство оборони республіки.
Льотчики направили літак від населеного пункту і катапультувалися. Обидвом знадобилась меддопомога. Стан у одного з потерпілих задовільний, у іншого – середнього ступеня тяжкості.
Окупований Крим, 7 травня. Транспортно-бойовий вертоліт Мі-35 після планового тренувального польоту здійснив жорстку посадку поблизу Джанкоя на півночі Криму. В результаті, постраждали троє військових, вони госпіталізовані (1-й пілот у реанімації, 2-й у травматології). Згодом один з травмованих помер.
Політ виконувався без боєкомплекту, на землі руйнувань немає. Причини події з'ясовує комісія об'єднання ВПС і ППО Південного військового округу РФ.
Індія, 8 травня. В індійській провінції Пенджаб зазнав аварії багатоцільовий винищувач четвертого покоління МіГ-29. Військовий літак впав на поле і повністю згорів. Пілоти встигли катапультуватися і вижили.
США, 15 травня. Американський багатоцільовий винищувач п'ятого покоління F-22 Raptor зазнав аварії під час тренувального польоту в штаті Флорида. Літак впав в 20 км на північний схід від основної бази Еглін на випробувальному і навчальному полігоні.
Пілот катапультувався і був доставлений в лікарню. Його стан оцінюється як стабільний. Більше ніхто в результаті інциденту не постраждав. Інформації про можливі причини падіння літака поки немає.
США, 19 травня. Через чотири дні у Флориді знову впав американський багатоцільовий винищувач-бомбардувальник F-35A Lightning II також під час тренувального польоту.
Винищувач розбився при посадці на авіабазі Еглін. Льотчик успішно катапультувався і був транспортований в госпіталь 96-й медичної групи на авіабазі Еглін для оцінки фізичного стану та подальшого спостереження. Про це повідомили в прес-службі авіабази.
Зазначено, що літак виконував запланований нічний навчальний політ. В ході інциденту люди і цивільні об'єкти не постраждали.
РФ, 19 травня. У травні в Підмосков'ї в районі міста Клин розбився військово-транспортний вертоліт Мі-8. Аварія сталася під час виконання навчально-тренувального польоту. Загинули три члени екіпажу. За фактом аварії порушили кримінальну справу за ст. 351 КК (порушення правил польотів, що спричинило тяжкі наслідки).
Велика Британія, 15 червня. Винищувач військово-повітряних сил США F-15 Eagle зазнав аварії над Північним морем біля берегів Великої Британії неподалік від узбережжя Східного Йоркшира. Винищувач виконував звичайний тренувальний політ з одним пілотом на борту.
Пілот загинув.
Літак належав до 48-му винищувальному авіаційному крила ВПС США, що базується на британській авіабазі «Лейкенхіт» в графстві Саффолк.
США, 1 липня. Багатоцільовий винищувач F-16СМ Fighting Falcon розбився на авіабазі ВПС США Шоу в Південній Кароліні. Пілот, який виконував нічний навчально-тренувальний політ, загинув. Причини катастрофи з’ясовуються.
РФ, 22 вересня. У Тверській області розбився багатоцільовий винищувач Су-30. Аварія сталася під час планового навчально-тренувального польоту. Екіпаж зміг благополучно катапультуватися, після приземлення льотчики вийшли на зв'язок.
За попередніми даними, судно випадково збив інший літак під час навчань.
Винищувач впав в лісовій місцевості при виконанні планового польоту. Пілоти встигли катапультуватися і не постраждали. Жертв і руйнувань на землі також не зафіксовано.
Україна, 25 вересня. Неподалік Чугуєва у Харківській області сталася авіакатастрофа військово-транспортного літака Ан-26Ш. Паління літака відбулося під час аварійної посадки внаслідок пожежі. На борту літака, що здійснював нічний навчально-тренувальний політ, перебувало 27 осіб (5 офіцерів, 2 прапорщики та 20 курсантів Харківського національного університету Повітряних Сил, з яких 17 мали б стати штурманами та 3 – пілотами).
Призначений для підготовки штурманів літак Ан-26Ш належав 203-й навчальній авіаційній бригаді (військова частина А4104), що обслуговує Харківський національний університет Повітряних Сил імені І.Кожедуба.
Літак Ан-26Ш був виготовлений у 1977 році. Нормативні терміни експлуатації Ан-26: 45 тис. льотних годин, 25 тис. польотів, 50 років.
Сербія, 25 вересня. Винищувач сербської армії МіГ-21 розбився на заході країни. У Міноборони Сербії повідомили, що літак зазнав аварії при виконанні чергового польотного завдання. Обидва пілоти загинули.
Літак впав в районі села Бразіні, а його уламки впали в двір одного з будинків, поранивши місцевого жителя. Постраждалого госпіталізували з опіками.
Міноборони оголосило, що літак, який розбився, раніше був перевірений у відповідності з усіма процедурами, і готовий до польоту.
США, 30 вересня. Розбився ще один американський винищувач п'ятого покоління F-35B. Катастрофа сталася після зіткнення судна в небі з літаком-заправником KC-130J в районі бази Ель-Сентро на південному сході Каліфорнії. Пілот винищувача встиг катапультуватися, повідомив Корпус морської піхоти США.
Літак-заправник зміг здійснити посадку неподалік від аеропорту Thermal Airport. Його екіпаж не постраждав.
Раніше «Слово і діло» дослідило, які наймасштабніші авіакатастрофи сталися в Україні або з українськими літаками з часів незалежності.
Також ми писали, про найбільші авіакатастрофи світу за останні 40 років.
Отримуйте оперативно найважливіші новини та аналітику від «Слово і діло» в вашому VIBER-месенджері.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»