Місцевий референдум: що пропонує влада

Читать на русском

В Україні до 11 квітня триватиме громадське обговорення нового законопроєкту про місцевий референдум – кожен охочий може надіслати власні пропозиції на спеціальну електронну адресу. Крім того, за словами віцеспікера парламенту Руслана Стефанчука, планується провести також його локальні обговорення у різних регіонах країни. Потім проєкт доопрацюють і внесуть в Раду. «Слово і діло» пропонує подивитися, як хочуть проводити місцеві референдуми.

Щоб провести місцевий референдум, потрібна буде вимога щонайменше 10% від загальної кількості виборців громади. З ініціативи громадян референдум оголошує територіальна комісія. Витрати на підготовку і проведення волевиявлення бере на себе місцевий бюджет і фонди суб'єктів процесу референдуму.

Виносити на місцевий референдум можна буде тільки одне питання, що стосується:

  • висловлення недовіри місцевій владі, сільському або міському голові;

  • статуту і програми розвитку територіальної громади;

  • втрати чинності нормативно-правових актів органу місцевого самоврядування;

  • інші питання місцевого значення.

Не можна буде на місцевому рівні вирішити питання, які розглядаються на всеукраїнському референдумі. Під забороною питання, що стосуються місцевих бюджетів та комунальних тарифів, також спрямовані на ліквідацію незалежності України та її територіальної цілісності.

Взяти участь у місцевому референдумі зможуть повнолітні громадяни України, виборча адреса яких належить до території цієї громади. Не буде права голосу у військових строкової служби, недієздатних осіб, українців, які живуть за кордоном або перебувають в місцях позбавлення волі.

Рішення на референдумі буде вважатися прийнятим за наявності 50% голосів плюс один голос. Рішення є обов'язковим до виконання місцевою владою і може бути змінено не раніше, ніж через три роки.

Нагадаємо, в січні Верховна рада ухвалила закон про всеукраїнський референдум. Що він передбачає можна почитати тут. На інфографіці – як за нього голосували народні депутати.

Також ми писали, в яких країнах в 2014-2021 роках проводили референдуми і з яких питань.

Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps

ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM

найважливіше від «Слово і діло»
Поділитися: