Упродовж 2020 року Державна екологічна інспекція провела лише чотири перевірки щодо незаконного видобування бурштину: по дві у Житомирській та Рівненській областях. Де провели рейди та наскільки ефективними вони були, проаналізувало «Слово і діло».
У селі Замисловичі, що на Житомирщині, ТОВ «Райт Солюшн» видобувало бурштин, хоча дозвіл у них був тільки на користування надрами для генеалогічного вивчення. В результаті перевірки інспектори вилучили технічні засоби видобутку, документи підприємства та сам бурштин.
А от у селі Білки правоохоронці відкрили кримінальне провадження, аби встановити законність використання земель сільськогосподарського призначення для видобування коштовного каміння. У копачів також вилучили усі технічні засоби.
У 2020 році інспектори також провели рейди на території Дубровицького району Рівненської області. Там виявили два факти незаконного видобування. Біля села Крупове вночі 20 травня на землях, що перебувають у приватній власності громадян, бурштин видобували за допомогою несертифікованого обладнання.
Таким чином внаслідок самовільного користування надрами правопорушники заподіяли шкоду державі та власникам земельних ділянок. Площа пошкоджених сільськогосподарських угідь становить 0,7 га.
Таку ж проблему виявили і в селі Осова, але там площа пошкоджених земель становить 1,2 га, з них земель водного фонду - 0,1 га. Порушників затримали, а обладнання видобутку вилучили. Натепер матеріали справи щодо обох випадків скерували до правоохоронних органів.
Перевірки фактів незаконного видобування бурштину на території Волинської області у 2020 році не проводились.
Нагадаємо, у грудні 2019 року президент Володимир Зеленський підписав закон, що регулює видобуток бурштину в Україні. Крім кримінальної відповідальності за незаконне видобування, документ передбачає і видачу дозволів на користування надрами на певних земельних ділянках.
Раніше аналітики «Слово і діло» досліджували, де та скільки піску незаконно видобули упродовж минулого року.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»