Оточення президента останнім часом активно використовує тезу про те, що Володимир Зеленський виконує передвиборчі обіцянки. Сам Зеленський говорить про це і в спеціальних відеороликах, і під час публічних виступів. Оскільки програма президента під такою пильною увагою, «Слово і діло» нагадає, які важливі зобов'язання у ній були. Сьогодні поговоримо про обіцянку «встановити контроль за забрудненням річок».
Раціональне використання води та водних ресурсів контролює Державна екологічна інспекція. У відповідь на запит «Слово і діло» у відомстві повідомили, що протягом 2019 року і 9 місяців 2020 року склали 9 тис. 397 протоколів про адміністративні правопорушення, оштрафували 7 тис. 749 осіб на загальну суму майже 1,5 млн грн.
Щоб зупинити негативний вплив на водні ресурси при здійсненні господарської діяльності, в суди передали 46 позовів. За 15 позовами було прийнято рішення тимчасово зупинити діяльність суб'єктів господарювання до усунення порушень.
Крім того, в правоохоронні органи передали 265 матеріалів, по 52-х відкрили кримінальні провадження.
Забруднення водойм і дефіцит питної води в Держекоінспекції нещодавно назвали однією з трьох основних екологічних проблем. Глава відомства Андрій Мальований зазначив, що через скидання небезпечних речовин і засмічення річок вже до 2050 року Україні загрожує дефіцит питної води. Зараз концентрація токсичних сполук в українських річках у 30-40 разів перевищує гранично допустимі норми.
Володимир Зеленський, який власне і обіцяв встановити контроль за забрудненням річок, нещодавно пройшовся по всіх основних екологічних проблемах і розповів, що буде зроблено для їхнього усунення. Зокрема, Рада нацбезпеки і оборони мала розглянути питання про стан водних ресурсів в Україні і підготувала відповідний звіт, який президенту не сподобався.
Зеленський заявив, що це неповний аудит, і найближчим часом в країні проведуть «фундаментальний аудит системи очищення питної води та водних надр по всій країні». «Я не вважаю, що у нас катастрофа з питною водою. Поки що. Але вона не має статися з наступними поколіннями, і ми за це відповідаємо. Хто винен – винні всі: винні промисловці, винна велика промисловість через забруднення і річок, і питної води, і в цілому довкілля тощо. Винні ми всі», – наголосив він.
Також Зеленський повідомив, що триває підготовка до управління річковими басейнами, побудовані чотири сучасні лабораторії, і, згідно із європейськими принципами, почався державний моніторинг, який охоплює всі головні річки України.
Щоб дати Екоінспекції більше інструментів для протидії порушенням, Верховна рада повинна ухвалити законопроєкт «Про державний екологічний контроль». Зеленський сподівається, що цей та інші екологічні закони будуть проголосовані в 2021 році.
Крім разового аудиту, який анонсував президент, постійний моніторинг забруднення вод в Україні веде Агентство водних ресурсів. На інтерактивній карті можна подивитися на його результати.
Що є в результаті. В Україні проведуть аудит водних ресурсів і відповідно після нього мають вжити заходів для зменшення рівня забруднення річок і водойм. Після ухвалення нового закону також підвищать штрафи за порушення правил охорони водних ресурсів, що теж повинно позитивно вплинути на ситуацію.
Нагадаємо, «Слово і діло» почало аналізувати виконання передвиборчої програми Володимира Зеленського. Ми писали про такі обіцянки:
зарплата військовослужбовців буде на рівні натовських стандартів;
відновити аеропорти в кожному обласному центрі;
кримінальні злочини розглядатиме суд присяжних, що складається з народу;
центральні органи влади не будуть сконцентровані в Києві;
створити умови, щоб українці, які роз'їхалися світом, мали бажання повернутися додому;
відмова від пластика і переробка сміття;
забезпечити всіх жителів доступом до швидкісного інтернету;
відновити програми молодіжного житлового кредитування;
встановити на дорогах автоматичний контроль ваги і швидкості автомобілів;
громадяни зможуть долучитися до ухвалення важливих рішень влади через інтернет;
забезпечити перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи;
запровадити одноразову «нульову декларацію» для бізнесу;
ввести принцип «гроші ходять за студентом»;
податки стануть простими і зрозумілими;
встановити контроль за виснаженням чорноземів.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»