На газовому ринку Європи склалася непроста ситуація: замість традиційного літнього зниження цін, вартість блакитного палива різко пішла вгору і б'є рекорди. У середині червня ціна газу на європейських майданчиках відновила максимум за 4-5 років, а наприкінці місяця – стала рекордною від 2008 року. «Слово і діло» розібралося, в чому причина такого подорожчання і чи винен у цьому російський «Газпром». Також ми дізналися в експертів, як поточна ситуація позначиться на Україні.
Ціни на газ в Європі почали зростати ще навесні. Наприкінці квітня – на початку травня Оператор ГТС України виставив на місячний аукціон додаткові потужності для транзиту російського газу в Європу – в обсязі 63,7 куб. м на добу. Однак «Газпром» ці потужності бронювати відмовився. Через місяць, наприкінці травня, Оператор ГТС оголосив аналогічний аукціон, але заявки на потужності російська компанія знову почнуть акредитувати.
На тлі цього вартість газу почала зростати. Станом на 15 червня ціна на європейських майданчиках досягла 29 євро за МВт/год – це був максимум за 4-5 років. «Оскільки «Газпром» володіє монопольним правом на експорт з РФ, тому тільки «Газпром» теоретично має змогу збільшити постачання з боку РФ. Зараз Україна постійно пропонує ринку 62 млн кубометрів на добу додаткових потужностей, але «Газпром» не поспішає їх використовувати. І це цілком зрозуміло – навіщо докладати зусиль для зменшення ціни, за якою ти продаєш газ?», – заявив тоді генеральний директор Оператор ГТС Сергій Макогон.
Радник міністра енергетики Лана Зеркаль теж вважає, що Росія штучно стримує європейський ринок газу. Водночас в Європі була холодна весна, газові сховища порожні, а вартість палива зараз дуже висока.
Уже наприкінці червня ціни на європейських майданчиках перевищили максимум від 2008 року – 30 євро за МВт/год або більше 400 доларів за тисячу кубометрів. Через високу вартість газу знизилися темпи наповнення підземних сховищ Європи – наразі вони не заповнені і наполовину, а до кінця кампанії із закачування газу залишається трохи більше 100 днів.
Найближчим часом ситуація тільки ускладнитися: з 6 до 10 липня буде зупинена магістраль Ямал-Європа, а з 13 до 23 липня на планове техобслуговування піде газопровід «Північний потік». Зазвичай на такі випадки Росія збільшувала транзит газу через Україну, але не цього разу.
Аналітики видання Financial Times стверджують, що Росія посилила дефіцит постачань газу в Європу за рахунок «тихого» обмеження продажів, що і призвело до рекордного за 13 років зростання цін. В умовах пікового попиту і найвищих з 2009 року спотових цін «Газпром» знизив поставки в західному напрямку на 20% до рівня перед пандемією. Хоча в самій російській компанії заявляють, що «поставляють газ в точній відповідності із запитами споживачів».
Європейські експерти вважають, що «Газпром» підтримує високі ціни на газ, щоб стимулювати схвалення газопроводу «Північний потік-2». «Газпром» фактично говорить ЄС: «Дайте нам зелене світло для Nord Stream 2, і ми відправимо вам весь необхідний газ. Якщо ні – значить ні. Ми не збираємося направляти додатковий газ через Україну, і ви бачили, що це означає для оптових цін на жорсткому глобальному ринку», – заявив FT аналітик консалтингової компанії ICIS Том Марзец-Мансера.
Ситуація на європейському ринку газу: три фактори подорожчання
Як розповів «Слово і діло» президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, є три чинники, які створили поточну ситуацію на європейському ринку газу. Один з них – це торішні мінімальні ціни на газ.
«Дуже швидко всі забули, що в минулому році в цей час була мінімальна ціна на газ за останні років 20. Через це гравці ринку зазнали серйозних втрат – вони недоотримали виторг. Тепер ситуація протилежна. Гравці ринку стали діяти за замовчуванням в єдиному алгоритмі – на підвищення ціни, робити все, щоб ціна на газ на ринку була високою», – сказав Гончар. За його словами, гравці ринку роблять це, щоб компенсувати торішні втрати, а також для підстраховування на випадок майбутніх втрат, адже через можливу нову хвилю коронавірусу, в Європі можуть бути введені нові обмеження.
«Російський «Газпром» теж впливає на ситуацію. «Він використовує ситуацію не тільки для максимізації своїх доходів, а й з метою деформувати ринок під себе, щоб проштовхувати, прискорити завершення необхідних для нього проєктів. Схиляння європейців, щоб вони не перешкоджали реалізації «Північного потоку-2» і «Турецького потоку». Мовляв тоді це зніме питання дефіциту газу для європейського ринку», – розповів Гончар.
Експерт зазначив, що дефіциту транспортних потужностей для постачань газу на європейський ринок немає – Оператор ГТС України пропонував додаткові потужності.
Ще один фактор, який вплинув на зростання цін на європейських ринках газу – зростання вартості нафти. «Хоча нафта і газ так зараз не пов'язані, як це було раніше, коли зростання цін на нафту, автоматично тягнуло зростання цін на газ. Зараз все по-іншому виглядає за рахунок спотової торгівлі. Але тим не менше зв'язка залишилася. На нафту зараз теж максимально за останні роки зростають ціни. Оператори ринку вчиняють за тим же алгоритмом, що і гравці газового ринку: хочуть компенсувати торішні втрати», – сказав Гончар.
Як стрибок ціни на газ в Європі вплине на Україну
Зростання цін на газ на українських ринках позначиться і на Україні. «Наше ціноутворення пов'язане з ціноутворенням в європейських газових хабах. Але так чи інакше у нас зараз обсяги імпорту газу дуже незначні. Наші гравці ринку зараз мінімізували імпорт», – зазначив Михайло Гончар.
Експерт зазначив, що Україна зараз менше закачує газу в підземні сховища – з минулого сезону залишилося досить багато блакитного палива: «Закачка йде, зокрема невеликих обсягів імпортованого газу. Поставлено мету, щоб у газових сховищах було 17 млрд кубів. Цього нам вистачало в минулі роки. Якихось серйозних проблем бути не повинно». Але поки складно сказати, наскільки легко в Україні пройде опалювальний сезон.
«Що стосується побутових споживачів. Є річний продукт, я думаю, що це так сильно в ціновому відношенні не вдарить (по споживачах – ред.). А промисловим споживачам доведеться складніше, звичайно, але це реалії ринку», – резюмував Гончар.
Експерт з питань енергетики Сергій Дяченко заявив, що оскільки в Україні ціна на газ орієнтується на європейську, то ситуація на ринку незабаром буде аналогічна – вартість газу підскочить вже до опалювального сезону. «Останні роки в підземних сховищах мільярдів 20 (кубометрів газу – ред.) потрібно мати мінімум. Два роки ми не використовували його, тому що були теплі зими, а як вдарило в цьому році, слава богу, що були ці запаси. Європа теж готувалася, були повні сховища і все це спрацьовувало. Це, до речі, одна з причин подорожчання газу. В сховищах газу немає, «Газпром» «притиснув» європейців: робить мінімальні постачання за контрактом», – сказав Дяченко.
Експерт наголосив, що незважаючи на можливе зростання цін, Україна все одно закачає необхідний обсяг газу в ПСГ: «Нафтогаз» знайде можливості, візьме кредити, ще щось. Закачати то закачає, але за цими цінами нам потім газ купувати». За словами Дяченка, вже в цьому опалювальному сезоні ціна на газ для населення значно зросте.
Нагадаємо, українцям буде приходити третя платіжка за газ. Детальніше про це можна прочитати тут.
Олександра Худякова, спеціально для «Слово і діло»
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»