«Слово і діло» продовжує аналізувати передвиборчу програму Володимира Зеленського. Значна її частина присвячена боротьбі з корупцією в Україні, точніше перемозі над нею, як відзначає президент. Сьогодні поговоримо про обіцянку «засуджений за корупцію отримає конфіскацію майна і довічну заборону займати державні посади».
Чиновників-корупціонерів позбавляють можливості працювати в системі державної служби в Італії, Німеччині, Фінляндії, Великій Британії та Росії. Але не довічно, а на певний термін.
У більшості країн держслужбовців за корупцію чекає штраф або позбавлення волі. Є, звичайно, покарання і жорсткіше. У Китаї, Таїланді, В'єтнамі, Ірані за корупцію може загрожувати страта, а в ОАЕ і Саудівській Аравії – довічне ув'язнення.
У серпні 2019 року Володимир Зеленський зареєстрував в парламенті законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за придбання таких активів».
31 жовтня 2019-го Верховна рада закон схвалила. Він доповнює Кримінальний кодекс статтею 368-5 «незаконне збагачення», яка передбачає, що набуття чиновником активів, вартість яких більш ніж на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи, каратимуть позбавленням волі на термін від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
При цьому довічна заборона займати державні посади не передбачена.
У законі «Про державну службу» також є норма про те, що на держслужбу не може вступити особа, яка мала адміністративне стягнення за правопорушення, пов'язане з корупцією, протягом трьох років від дня набрання законної сили рішення суду.
У неухваленій програмі Кабінету міністрів в розділі «Антикорупційна політика» теж йдеться про введення політики нульової толерантності до корупції, а саме: арешт без застави, конфіскація майна, довічна заборона займати державні посади.
Однак в Антикорупційній стратегії на 2020-2024 роки немає згадки про довічне відсторонення від держслужби для корупціонерів.
У деяких народних депутатів від «Слуги народу» в передвиборчій програмі теж є обіцянка запровадити довічну заборону обіймати державні посади засудженим за корупцію. Але і від депутатів не було відповідної ініціативи.
Таким чином, конфіскація майна для корупціонерів в українському законодавстві передбачена, а заборона на заняття посад тільки на три роки, а не назавжди.
Нагадаємо, «Слово і діло» почало аналізувати виконання передвиборчої програми Володимира Зеленського. Ми писали про такі обіцянки:
зарплата військовослужбовців буде на рівні натовських стандартів;
відновити аеропорти в кожному обласному центрі;
кримінальні злочини розглядатиме суд присяжних, що складається з народу;
центральні органи влади не будуть сконцентровані в Києві;
створити умови, щоб українці, які роз'їхалися світом, мали бажання повернутися додому;
відмова від пластика і переробка сміття;
забезпечити всіх жителів доступом до швидкісного інтернету;
відновити програми молодіжного житлового кредитування;
встановити на дорогах автоматичний контроль ваги і швидкості автомобілів;
громадяни зможуть долучитися до ухвалення важливих рішень влади через інтернет;
забезпечити перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи;
ввести одноразову «нульову декларацію» для бізнесу;
запровадити принцип «гроші ходять за студентом»;
податки стануть простими і зрозумілими;
встановити контроль за виснаженням чорноземів;
встановити контроль за забрудненням річок;
забезпечити монетизацію пільг;
рівні права для державних і приватних навчальних закладів;
професія лікаря стане престижною і високооплачуваною;
запровадити обов'язковий безкоштовний щорічний медичний огляд;
запровадити економічний паспорт українця;
позбавляти депутатів мандата за кнопкодавство і прогули.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»