Проєкт «Схеми» опублікував розслідування про Укрексімбанк. Саме через це розслідування в банку за наказом вже колишнього голови правління Євгена Мецгера охорона напала на знімальну групу проєкту і забрала у них камери. Журналісти збиралися запитати Мецгера про те, чому третій за величиною державний банк видав кредит в 60 млн доларів бізнесменові, який працює на території ОРДЛО, а в заставу взяв спірне майно, що стало об'єктом цілого ряду судових розглядів.
Про це пише Радіо Свобода.
Укрексімбанк - третій за обсягом активів державний банк країни. Спочатку він був створений для контролю експортно-імпортних операцій держави, проте пізніше зайняв нішу корпоративного Держбанку, активно кредитуючи бізнес. В останні роки значення Укрексімбанку зросло, оскільки через нього фінансуються багато соціальних проектів - наприклад, «Велике будівництво», програма президента Володимира Зеленського.
Хоча теоретично держбанки повинні бути вільні від впливу центральної влади, на ділі голови правління там змінюються з кожним новим президентом. У 2020 році новим головою банку став земляк Зеленського, банкір з майже 20 роками стажу, Євген Мецгер. Його дружина Юлія - член наглядової ради Приватбанку за президентською квотою. А ще - близька подруга актриси «95 кварталу» Олени Кравець.
Чим важливий Укрексімбанк з точки зору простих українців? Та тим, що він постійно просить з бюджету грошей і постійно їх отримує. За останні 12 років держава вкинула в цей Держбанк 42 млрд грн, 7 з яких - тільки з моменту призначення Мецгера. Тому питання про те, кому банк видає кредити-питання суспільного значення.
Предметом розслідування проєкт став один з таких кредитів. У квітні 2021 року банк видав грандіозну суму в 60 млн доларів двом компаніям, що належать бізнесменові Сергію Брюховецькому. Ця людина - ексдепутат регіонального рівня від Партії регіонів, уродженець міста Горлівка (нині окупований Росією) Донецької області. При цьому Брюховецький має на території ОРДЛО (окуповані райони Донецької області) бізнес. Бізнес зареєстрований в «державних органах» бойовиків, отримує гроші за послуги (ремонт шахтного обладнання) і платить податки. Так, за 2020 рік Брюховецький заробив на території ОРДО близько 5 млн рублів (близько 2 млн грн). А за сім місяців 2021 року заплатив бойовикам податків на 3,5 млн рублів (близько 1,4 млн грн). КК України кваліфікує такі дії, як фінансування терористичної діяльності - угруповання «ДНР», яка по суті отримує «податки» на території ОРДО, визнана терористами.
Саме питання про те, чи проводив банк перевірку перед видачею кредиту, і чому він його видав, якщо при першому наближенні розкрилися такі кричущі факти про позичальника, хотіли запитати журналісти.
Але і це ще не все.
В якості застави представники компаній-позичальників запропонували Укрексімбанку величезний київський торговий центр - SkyMall. Але в середовищі бізнесу слава цього ТРЦ сумна - навколо нього вже 10 років ведуться судові баталії між Естонським інвестором Хілларом Тедером і київським бізнесменом Андрієм Адамовським. Іноземець вважає, що український партнер його «кинув». У різний час сторони підключали різних помічників - так, Адамовського прикривав соратник Петра Порошенка Олександр Грановський. На боці естонця виступила цілий президент Естонії - скандально відома своїми антиукраїнськими заявами Керсті Кальюлайд.
Сам Естонський інвестор подає на Україну до суду і вимагатиме 750 млн доларів компенсації, ДО РЕЧІ.
При цьому, вказують журналісти, суть хитромудрої схеми отримання кредиту полягала в тому, щоб... купити той самий ТРЦ SkyMall, який кілька разів заарештовувався в рамках кримінального провадження, і надати його ж в якості застави за цим же кредитом. Як це вийшло, і куди дивився кредитний комітет, цікавляться опитані проєктом експерти. Відповідей немає - як і в першому випадку.
Нагадаємо, 4 жовтня в Укрексімбанку стався напад на знімальну групу проєкту «Схеми» під час інтерв'ю з Головою правління банку Євгеном Мецгером, в його кабінеті. Поліція відкрила кримінальне провадження.
У банку озвучили свою версію подій - знімальну групу звинуватили в спробі протиправно заволодіти інформацією з обмеженим доступом.
Пізніше редакція проєкту «Схеми» за допомогою технічних фахівців відновила відео на обох камерах, які співробітники Укрексімбанку відібрали у журналістів проєкту під час нападу на них у кабінеті голови правління Державного банку Євгена Мецгера 4 жовтня. Після чого Мецгер заявив, що повністю визнає свою відповідальність і вирішив відсторонитися на час слідства.
7 жовтня двом посадовим особам Укрексімбанку, один з яких його голова Євген Мецгер, вручили підозру у зв'язку з нападом на журналістів програми «Схеми» під час запису інтерв'ю - причому тільки з другого разу.
Регулярную подборку актуальной проверенной информации от «Слово и дело» читайте в телеграм-канале Pics&Maps
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»