Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш веде переговори з росією, Туреччиною та іншими країнами, щоб відкрити експорт українського зерна та запобігти глобальному дефіциту продовольства.
Як пише The Wall Street Journal з посиланням на дипломатів, Гутерріш звернувся до москви з проханням дозволити деякі постачання українського зерна в обмін на заходи щодо полегшення експорту калійних добрив з росії та Білорусі.
Але, за словами дипломатів, росія зараз, схоже, не веде серйозних переговорів щодо угоди. Туреччина, у свою чергу, готова брати участь у угоді, зокрема шляхом розмінування Чорного моря та управління судноплавством.
Представництва росії та України при ООН, а також посольство Туреччини у Вашингтоні відмовилися від коментарів.
В ООН побоюються, що через підрив сільськогосподарської промисловості України внаслідок війни та блокади українських портів росією зростання цін та потенційний дефіцит можуть дестабілізувати ситуацію у бідних країнах, що залежать від українського зерна.
Колишні й нинішні чиновники кажуть, що Рада безпеки ООН навіть не може ухвалити резолюцію, спрямовану на вивільнення українського експорту зерна, оскільки росія має право вето і, напевно, ним скористається.
Проте, пише видання, і без резолюції ООН, країни продовжуватимуть чинити тиск на росію, щоб дозволити хоча б обмежені постачання зерна – як варіант, у супроводі судів під прапором міжнародної організації чи країни, нейтральної чи дружньої москві.
Нагадаємо, за даними ООН, на території України застрягло майже 25 тисяч тонн зерна, яке не можуть вивезти.
У Міністерстві аграрної політики заявили, що українські порти необхідно розблокувати найближчим часом. Інакше вже за три місяці у країнах світу розпочнеться паніка через брак українського зерна.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»