Спецслужби США та їхніх союзників посилили спостереження для виявлення ознак того, що володимир путін міг віддати російським військовим наказ про застосування ядерної зброї проти України. Однак перші ознаки можливого нападу можуть з'явитися надто пізно.
Про це пише видання Politico із посиланням на слова п'яти нинішніх та колишніх офіційних осіб США.
Щоб відстежити можливі ознаки підготовки росії до ядерного удару, США та союзники використовують усі розвідувальні можливості у повітрі, космосі та кіберпросторі, у тому числі дані комерційних супутників.
Ще одним об'єктом уваги є російський анклав Калінінград, де кремль встановив системи подвійного призначення та гіперзвукові ракети. За останні кілька років росія модернізувала свої ракетні склади в Калінінграді, що викликало побоювання щодо можливого накопичення ядерної зброї на цій території.
Поки що США не бачать ознак того, що росія готується застосувати ядерну зброю. Проте більшість російських літаків та ракет можуть нести тактичні ядерні боєголовки. Таким чином, якщо путін і його командири не захочуть, щоб світ знав про їхні наміри заздалегідь, США можуть так і не зрозуміти, коли російські військові змінили звичайний заряд на атомні бомби.
У спецслужбах, заявило джерело, впевнені, що росія не ризикуватиме повномасштабною ядерною війною, розпочавши масований напад на Україну чи країни НАТО. «Вони ніколи не будуть застосовувати стратегічну ядерну зброю. Що вони можуть зробити, то це використовувати зброю ближньої дії. Вони мають боєголовки, які ми називаємо мікроядерними зарядами, потужністю від десятків до сотень тонн», – сказав чиновник.
Як пише Politico, американське військове командування та розвідка сподіваються, що першим свідченням того, що росія вирішила застосувати ядерну зброю в Україні, «не буде ядерний гриб».
За словами джерел, росія має 23 види різних систем озброєнь, здатних нести як звичайні, так і ядерні боєголовки, і багато з них уже використовуються в Україні, зокрема «Іскандер». «Якщо у росіян воно є в арсеналі як звичайна зброя, можна з упевненістю припустити, що до неї додається ядерна боєголовка. Майже кожна зброя, яку мають росіяни, здатна нести ядерний заряд», – зазначив чиновник.
За словами джерел, можуть бути певні ознаки намірів росії застосувати ядерну зброю. Наприклад, на поле бою відправлять певні підрозділи або ж відводять усі з'єднання, крім тих, що здатні брати участь у ядерній атаці.
Але є також думка, що путінський режим може проводити демонстративну підготовку до ядерного удару, сподіваючись отримати дипломатичні важелі.
Нагадаємо, 21 вересня володимир путін заявив, що при загрозі «територіальної цілісності» росія використає «всі наявні засоби». Пізніше Дмитро Медведєв заявив, що росія «має право застосувати ядерну зброю, якщо це буде потрібно».
На тлі цих погроз західні союзники України посилюють ядерне стримування, приводячи свою зброю у бойову готовність.
Експерт назвав можливі сценарії застосування ядерної зброї росією.
На інфографіці «Слово і діло» можна подивитися, скільки боєголовок є у ядерних країн і скільки їх розгорнуто.
Крім того, ми розбиралися, в яких випадках країни можуть використати ядерну зброю.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»