Хвиля хибної інформації та дезінформації, посиленої штучним інтелектом, яка загрожує підірвати демократію та поляризувати суспільство, є головним короткостроковим ризиком для світової економіки.
Про це йдеться у доповіді про глобальні ризики, підготовленій Всесвітнім економічним форумом на основі опитування 1490 експертів.
У доповіді хибна інформація та дезінформація названі найсерйознішим ризиком на найближчі два роки: наголошується, що швидкий прогрес у галузі технологій також створює нові проблеми чи посилює існуючі.
Експерти стурбовані тим, що бум чат-ботів із генеративним штучним інтелектом, таких як ChatGPT, означає, що створення складного синтетичного контенту, який можна використовувати для маніпулювання групами людей, більше не обмежуватиметься людьми зі спеціальними навичками.
Серед інших короткострокових ризиків експерти називали:
- екстремальні погодні умови;
- соціальна поляризація;
- кіберзагрози;
- міждержавні збройні конфлікти;
- дефіцит економічних можливостей;
- інфляція;
- вимушена міграція;
- рецесія;
- забруднення.
За даними доповіді, майже дві третини респондентів очікують «підвищеної ймовірності глобальних катастроф» у наступному десятилітті. Близько 30% очікують того ж у найближчі два роки.
У довгостроковій перспективі (10 років) експерти побоюються таких ризиків:
- екстремальні погодні умови;
- критичні кліматичні зміни на Землі;
- втрата біорізноманіття та колапс екосистеми;
- скорочення природних ресурсів;
- хибна інформація та дезінформація;
- несприятливі наслідки розвитку технологій ШІ;
- міграція;
- кіберзагрози;
- соціальна поляризація;
- забруднення.
Нагадаємо, у звіті ВЕФ, оприлюдненому рік тому, домінуючим глобальним ризиком на найближчі кілька років було зростання вартості життя.
Раніше журнал The Time склав список топ-10 глобальних ризиків у 2024 році. На третє місце журналісти поставили ризик розподілу України.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»