Знову з'явилися чутки про можливе звільнення начальника Головного управління розвідки Кирила Буданова. Як повідомило NV із посиланням на джерела, це можливо вже «найближчим часом», а наступником Буданова може стати чинний голова Служби зовнішньої розвідки Олег Іващенко. «Слово і діло» пропонує згадати, хто і як довго керував українською розвідкою до Буданова.
Розвідувальний орган при Міністерстві оборони України було створено у вересні 1992 року. Його першим керівником став генерал-лейтенант Олександр Скіпальський.
До призначення у ГУР Скіпальський був начальником Управління військової контррозвідки СБУ. Закінчив він, до речі, Московське вище прикордонне училище, а також факультет контррозвідки Вищої школи КДБ СРСР. На посаді голови української розвідки Скіпальський пропрацював 4 роки та 3 місяці.
Генерал-полковник Ігор Смешко був керівником Головного управління розвідки 3 роки та 3 місяці (1997-2000). Смешко – випускник Київського вищого зенітно-ракетного училища імені Кірова. До ГУР він працював у комітеті з розвідки при президенті України (а потім у РНБО та СБУ, а також балотувався у президенти).
Після Смешка на два з половиною роки посаду голови ГУР обійняв генерал-полковник Віктор Палій (2000-2003). Він закінчив Київське вище загальновоєнне училище, Військову академію імені Фрунзе, Військову академію Генштабу Збройних Сил СРСР та Коледж стратегічних досліджень та оборонної економіки у НДР. До розвідки він обіймав військові посади та очолював Національну академію оборони України.
У 2003-2008 роках (4 роки та 10 місяців) керівником ГУР був полковник Олександр Галамака. Він навчався у Київському вищому зенітно-ракетному училищі, у Військовій академії протиповітряної оборони Сухопутних військ та в університеті Шевченка. До розвідки Галамака обіймав різні посади у МЗС, Міноборони та РНБО.
Галамаку змінив генерал-лейтенант Віктор Гвоздь, який пропрацював начальником ГУР 2 роки та 7 місяців (2008-2010). Гвоздь навчався у Київському вищому загальновійськовому училищі імені Фрунзе, у Львівському університеті імені Франка, Київському університеті економіки та права, Військово-дипломатичній академії.
До призначення начальником ГУР Гвоздь вже працював у цій структурі, а також обіймав посади в посольствах та секретаріаті президента.
Після звільнення з ГУР Гвоздь ще обіймав посаду керівника Служби зовнішньої розвідки. А у травні 2021 року загинув під час відпочинку в Єгипті.
Генерал-полковник Сергій Гмиза пропрацював керівником розвідки 3 роки та 6 місяців (2010-2014). Він закінчував військове училище, Військово-дипломатичну академію та Український державний університет.
У 2014-2015 ГУР керував генерал-майор Юрій Павлов (рік і 4 місяці). Він закінчив Хмельницьке вище артилерійське командне училище, а також Військово-дипломатичну академію у Москві. Служив у системі військової розвідки.
Ще менше на посаді – рік та два місяці (2015-2016) – пробув генерал-лейтенант Валерій Кондратюк. У різний час він навчався у Київському Суворовському військовому училищі, Київському вищому загальновійськовому училищі імені Фрунзе, Київському лінгвістичному університеті, Академії ЗСУ.
До призначення Кондратюк обіймав офіцерські посади в ГУР, працював при посольстві України в США, Міноборони та СБУ. Також він брав участь у АТО. У 2020–2021 роках Кондратюк також був головою Служби зовнішньої розвідки.
У 2016-2020 роках (3 роки та 9 місяців) начальником Головного управління розвідки був Василь Бурба – випускник Національної академії СБУ та учасник АТО. Відставка Бурби була пов'язана з «вагнергейтом» – проваленою операцією із затримання бойовиків ПВК «Вагнер».
5 серпня 2020 року Володимир Зеленський призначив керівником ГУР Кирила Буданова (він став наймолодшим на цій посаді). Буданов навчався в Одеському інституті Сухопутних військ, Острозькій академії та Києво-Могилянській бізнес-школі. Він брав участь у бойових діях на Донбасі, а також у деяких операціях розвідки.
Посаду начальника ГУР Буданов займає вже 4 роки та один місяць.
Нагадаємо, з інфографіки можна дізнатися, що відомо про спецоперації ГУР під час повномасштабної війни в Україні.
Також «Слово і діло» аналізувало, як здійснюються прогнози Кирила Буданова про перебіг російсько-української війни.
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»