Експерти в галузі охорони здоров'я вважають, що вихід США із Всесвітньої організації охорони здоров'я може паралізувати діяльність організації або відкриє можливість для Китаю взяти на себе більший контроль над агентством.
Про це пишуть видання Washington Post та The Hill.

Ніщо у статуті ВООЗ не забороняє державі-члену вийти з організації, тому рішення США не порушить міжнародне право.
Відповідно до резолюції, прийнятої Конгресом в 1948 році, країна зберегла для себе право виходу у майбутньому. Але вона має повідомити ВООЗ за рік і виплатити всі свої фінансові зобов'язання перед організацією до виходу.
Штати завжди були найбільшим донором ВООЗ: вони профінансували майже 20% дворічного бюджету організації у розмірі приблизно 6,7 млрд доларів.
Професор глобальної охорони здоров'я з Джорджтаунського університету Лоуренс Гостін і колишній координатор Білого дому з реагування на Covid-19 Ашиш Джа вважають, що якщо США справді вийдуть із ВООЗ, наслідки для організації будуть «величезними».
Справа не лише у фінансуванні. Організація може потенційно втратити весь персонал уряду США, який там працює. Ці два чинники можуть значно послабити численні ініціативи громадського охорони здоров'я, а також ускладнити для ВООЗ виявлення та боротьбу з новими спалахами захворювань чи пандеміями.
У разі спалаху США традиційно відправляли вчених, дослідників та інших працівників охорони здоров'я до будь-якої точки світу для збору даних та надання вакцин, лікування та тестів. Якщо США вийдуть із організації, більше такої допомоги не буде.
Рішення вийти із ВООЗ також негативно вплине і на Штати. Усі американські організації, які працюють із ВООЗ, можуть зіткнутися з труднощами у виконанні роботи. Виключення закладів охорони здоров'я, таких як Центри з контролю та профілактики захворювань, з ініціатив ВООЗ означатиме, що вони втратять доступ до важливих даних.
Зокрема, американські фармацевтичні компанії втратять «повний та швидкий» доступ до даних про патогени, необхідні для розробки вакцини.
Для моніторингу захворювань уряду США доведеться укласти угоди про використання даних у галузі охорони здоров'я практично з усіма країнами планети.
Нагадаємо, Дональд Трамп підписав указ про вихід США із ВООЗ у перший день другого президентського терміну. Серед причин зазначено «погане управління організацією під час пандемії Covid-19 та інших глобальних криз у сфері охорони здоров'я, її нездатність провести терміново необхідні реформи та нездатність продемонструвати незалежність від неприйнятного політичного впливу країн-членів ВООЗ».
В організації висловили сподівання, що Трамп перегляне своє рішення.
В 2020 році, за кілька місяців до закінчення свого першого терміну, Трамп теж намагався вивести країну з ВООЗ. Джо Байден скасував це рішення.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
ЧИТАЙТЕ у TELEGRAM
найважливіше від «Слово і діло»