Президент Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Швеції Ульфом Крістерссоном підписали декларацію про поглиблення співпраці, а також погодили передачу Україні 16 винищувачів Gripen.
Про це стало відомо з трансляції на Youtube-каналі Офісу Президента.
Що відомо про винищувачі Gripen і Rafale, які отримає УкраїнаВинищувачі Gripen та Rafale. На інфографіці – характеристики, швидкість, вага, розмір, дальність польоту, тип двигуна.
Зеленський та Крістерссон підписали документ про поглиблення співпраці між країнами на військовій базі у Швеції. Після цього Крістерссон офіційно підтвердив передачу Україні винищувачів JAS 39 Gripen у модифікаціях C/D до 2030 року.
За словами українського лідера, вже протягом наступних 10 місяців Україна має отримати перші винищувачі.
При цьому Уряд Швеції схвалив закупівлю до 20 бойових літаків Gripen модифікації E/F для України з механізму Ukraine Support Loan ЄС
Також Стокгольм оголосив надання Києву пакета оборонної підтримки в розмірі 2,7 млрд доларів.
Шведські літаки Gripen (Saab JAS 39 Gripen) здатні вести повітряний бій, завдавати ударів по наземних/морських цілях та проводити розвідку. Вони озброєні 27-мм гарматою Mauser BK-27 і, крім того, мають 10 точок підвіски озброєння. Літак може використовувати широкий арсенал зброї, включаючи ракети «повітря-повітря» та «повітря-земля», авіабомби різного калібру.
Зазначимо, у 2023-2025 роках активно обговорювалася можливість отримання Україною винищувачів Gripen, які вважаються ідеальними для українських умов через здатність діяти з розосереджених баз. Крім того, Швеція навчала українських пілотів, проте передачу відклали на користь американських F-16.
Як відомо, ще раніше Швеція та Україна підписали попередню домовленість, яка може відкрити шлях до потенційної угоди на 100–150 винищувачів Gripen у довгостроковій перспективі.
Нагадаємо, у квітні президент Володимир Зеленський повідомляв, що військово-політичне керівництво розраховує, що тренування українських пілотів на винищувачах Gripen стартують уже у 2026 році.
Раніше у жовтні 2025 року президент Зеленський підписав зі Швецією угоду про наміри поставити Україні винищувачі Gripen. За його словами, Київ розраховує отримати 150 бойових літаків Gripen, перші з яких можуть бути передані Швецією вже цього року.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».
Візуальна аналітика від редакції «Слово і діло» – у Telegram-каналі Pics&Maps.
ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ YOUTUBE КАНАЛ
та дивіться першими нові відео від «Слово і діло»