Протягом цього року Рівненську область найчастіше згадували в ефірах центральних телеканалів в контексті однієї з головних її проблем - несанкціонованого видобутку бурштину. Цю копалину використовують як для виготовлення ювелірних виробів, так і в лікарських цілях. А для багатьох жителів області - це ще й мало не єдиний спосіб реального заробітку, до того ж, чималого.
Разом зі ЗМІ, питання легалізації видобутку бурштину (або принаймні повернення цього процесу в правове і легальне поле) піднімали у своїх програмах і депутати-мажоритарники від Рівненщини. Хоча в цілому, якщо говорити про їхні обіцянки, то часто в програмах мажоритарників зустрічаються розмиті фрази і нічим не обгрунтовані декларації в питаннях економічної, оборонної, соціальної політики тощо, що свідчить швидше за все про бажання уникнути відповідальності перед своїми виборцями. Але все ж спробуємо розібратися в ступені залученості парламентаріїв у законотворчий процес і в тому, наскільки відповідають голосування нардепів-мажоритарників від Рівненщини їхнім передвиборчим обіцянкам. Наприклад, народний депутат України Олександр Дехтярчук обіцяв у своїй програмі надавати законодавчу підтримку розвиткові приватного підприємництва та сприяти реформуванню податкового законодавства. А в момент, коли парламент 12 лютого 2015 ухвалював важливий законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)», підтримав його в другому читанні своїм голосом «За». У той час як нардепи від ВО «Свобода» Олег Осуховський та Василь Яніцький від Блоку Петра Порошенка чомусь не голосували. Хоча в програмному документі останнього чітко задекларовано, що для малого та середнього бізнесу потрібно створити систему спрощеного оподаткування.
Сергій Євтушок у своїй передвиборчій програмі брав на себе зобов'язання на законодавчому рівні врегулювати питання видобутку бурштину. Як наслідок, 24 квітня 2015 Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону «Про видобування та реалізацію бурштину» №1351-1. І хоча самого Євтушка серед співавторів законопроекту не було, серед розробників цієї ініціативи був інший рівненський мажоритарник - Василь Яніцький. Але говорити про остаточне виконання обіцянки все ж таки зарано, оскільки головне питання - прийняття законопроекту в другому читанні і в цілому - поки залишається відкритим.
Як і серед мажоритарників інших областей, в програмних деклараціях рівненських мажоритарників також часто згадувалися питання соціального захисту та пенсійного забезпечення населення. Наприклад, народний депутат України Юрій Вознюк у своїй передвиборчій програмі акцентував увагу на тому, що в Україні мають бути гідні зарплати і пенсії. І в момент, коли парламент розглядав в цілому проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» Вознюк таки підтримав його. А ось позафракційний депутат-свободівець Олег Осуховський не підтримав дане рішення, а депутат Євтушок взагалі не голосував. Варто відзначити, що згідно з пояснювальною запискою, цей закон торкнувся всіх працюючих пенсіонерів, чиї пенсії перевищують півтора розміру мінімальної зарплати (1218 грн).
Проаналізувавши голосування рівненських мажоритарників за 128 законопроектів, які прийняла в другому читанні і в цілому Верховна Рада і підписав Президент, можна зробити висновок, що найбільш безвідповідальними є Сергій Євтушок і Олег Осуховський. У практиці першого дуже часто зустрічається прогулювання засідань, в ході яких відбувається розгляд і голосування в другому читанні і в цілому ключових законів для країни. У той же час найчастіше не голосує за проекти законів у другому читанні депутат Осуховський. Решта депутатів від Рівненщини найчастіше присутні на засіданнях і голосують на підтримку законів, які розглядалися у другому читанні та в цілому і які підписав Президент.
Антон Баскаков, спеціально для «Слова і Діла»