У Європи є всі підстави – як моральні, так і політичні – не довіряти Україні.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів директор Інституту стратегічних досліджень «Нова Україна» Андрій Єрмолаєв, аналізуючи той факт, що сьогодні в Нідерландах пройде консультативний референдум щодо ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС.
«Якщо подивитися їхніми очима на те, що відбувається в останні роки в Україні, то є багато приводів сумніватися в нашій чесності, толерантності, цілеспрямованості. Йдеться про країну та націю, а з огляду на те, що країну представляють політики й дипломати, тим більше. Що не рік, то звинувачення в корупції та крадіжках», – міркує Єрмолаєв.
Тому, на його думку, питання зараз не стільки в Нідерландах, що якось по-особливому дивляться на Україну, а в нас самих.
«Ми самі даємо їм привід сумніватися», – вважає експерт.
Другий момент полягає в тому, що питання асоціації – це питання не референдуму, а політичних рішень.
«Просто в ситуації, що склалася зараз, референдум став своєрідним «ліхтариком», який висвічує настрої політиків і суспільства», – підкреслив експерт.
«В Україні гостро сприймають це питання, тому що політично, без референдуму рішення вже давно б ухвалили, а от з референдумом, соціально – не факт. Тому такий ажіотаж навколо цього референдуму», – пояснює фахівець.
Експерт вважає, що референдум може бути інструментом впливу. Уряд Нідерландів може ухвалити рішення як на користь України, так і ні. Результат буде не імперативним.
«Якщо голландці підтримають Україну, то з невеликою перевагою, а якщо ні – то також із невеликою перевагою. Це можна буде трактувати по-різному. Але урок має бути пов'язаний не з безвізовим режимом, а з тим, що підготовка до референдуму показала внутрішню нестійкість у самій Україні», – проаналізував ситуацію Андрій Єрмолаєв.
Нагадаємо, минулого року Президент України Петро Порошенко пообіцяв, що в 2016 році українці отримають право безвізових поїздок до ЄС.