У результаті скасування регулювання цін на державному рівні вартість продуктів не підвищиться, якщо їхня собівартість не вища за ціну.
Про це в своїй колонці на «Економічній правді» написав заступник міністра економічного розвитку та торгівлі Максим Нефьодов, повідомляє «Слово і Діло».
«Тим не менш ми досі чомусь вважаємо, що чиновники краще за виробників знають, як формувати ціни. І щойно вони віддадуть цей контроль, ціни злетять до небес. Те, що це повна дурниця, зрозуміло будь-кому, хто знає основи економіки», – пише Нефьодов.
За його словами, більшість населення та депутатів вважають інакше. Нефьодов навів приклад МАФа, який закрився після того, як там побудували супермаркет.
«Типова історія: у вас під домом з'явився мережевий супермаркет. Згодом напівлегальні МАФи, які були до того, закрилися. Чому? Тому що вони пропонували надто дорогі звичайні продукти», – зазначив заступник глав МЕРТ.
Він розповів, що завдяки великій кількості супермаркетів і конкуренції між ними ціна на продукти може бути меншою, й тому втручання держави до цих процесів непотрібне. Нефьодов додав, що нещодавно МЕРТ вчетверте за останні півтора року запропонувало скасувати постанову №1548 від 1992 року про регулювання цін на соціальні продукти.
«По-перше, ціни на соціальні продукти зростають швидше, ніж на решту товарів. По-друге, необхідність занижувати прибутковість спотворює ринок продуктів. Сумлінні виробники мають отримувати відповідні дозволи. По-третє, руйнується виробництво. Якщо ви виробляєте продукти харчування із соціального списку, у вас є чітке обмеження за прибутком. По-четверте, зменшуються можливості із залучення інвесторів у виробництво, погіршуються умови для стимулювання розвитку підприємництва. По-п'яте, зменшується виробництво «соціальних» товарів, а ціни на них, як у випадку з гречкою, стрімко зростають. Коли держава намагається дотиснути виробників і скинути ціни, виникає відомий із радянських часів дефіцит», – аргументував заступник міністра.
Також держслужбовець звинуватив популістів, які досі грають настроями громадян та їхніми спогадами про радянське минуле. Нефьодов додав, що підтримка соціально незахищених громадян – це важлива справа, але потрібно запроваджувати адресну програму цієї підтримки та не вирішувати її за рахунок бізнесу.
Нагадаємо, 11 липня Україна та Канада підписали Угоду про зону вільної торгівлі між країнами.