Основною вимогою для здобувачів вчених ступенів буде заповнення інтелектуальних декларацій.
Про це повідомив керівник секретаріату Національної агенції із забезпечення якості вищої освіти Сергій Храпатий на своїй сторінці в Facebook, передає «Слово і Діло».
Він зазначив, що НАЗЯВО – не просто той суб'єкт, який «рекомендує» або «візьме участь» у цьому питанні. Відповідно до закону України «Про вищу освіту», це і є той орган (відповідно, й інструмент), який на практиці реально може запровадити запропонований механізм і-декларацій.
«За законом саме Національне агентство має прописувати вимоги та відповідні критерії до дисертаційних робіт, здобувачів наукових ступенів, їхніх наукових керівників і наукових консультантів, опонентів, а також до експертів галузевих експертних рад, процесу акредитації та освітніх програм. До претендентів та експертів обов'язковою буде вимога про наявність у них того, що можна умовно назвати і-декларацією», – наголосив керівник секретаріату Нацагентства.
Храпатий зазначив, що «псевдонауковці», які не відповідатимуть встановленим вимогам, залишаться на узбіччі всіх процесів у вищій освіті.
Крім того, він зазначив, що вже існує низка відповідних електронних ресурсів (Research Gate, Scopus, Google Scholar, Національний депозитарій – після його створення) та витрачати ресурси на створення нових недоцільно.
«Тому НАЗЯВО не має шукати матеріальні (багатомільйонні) ресурси на впровадження цього вкрай необхідного механізму, а вже найближчими місяцями розробити та подати на затвердження до уряду відповідні вимоги», – написав Сергій Храпатий.
Нагадаємо, раніше Міністерство освіти і науки заборонило використовувати в школах посібник «Сімейні цінності».