Політичний «екватор», як правило, рахують із дня вступу в повноваження: інавгурація п'ятого президента України Петра Порошенка відбулася 7 червня 2014 року.
Про це в ексклюзивному матеріалі «Президентський екватор. Здобутки та невдачі Петра Порошенка» спеціально для «Слова і Діла» розповів політичний експерт Олександр Радчук.
«Порошенко був обраний Президентом в один із найдраматичніших моментів в історії України. Проблеми, з якими він зіткнувся як у внутрішній, так і в зовнішній політиці, колосальні. Після 2,5 років президентства його є за що покритикувати, але потрібно віддати належне: і як Президент, і як політик Порошенко тримає удар по всіх фронтах, і поки реальних конкурентів на політичному небосхилі в нього не має», – розмірковує Радчук.
За його словами, соцопитування останніх місяців показують, що рейтинги Порошенка різко знижуються. Найбільше спадання спостерігалося в період із грудня 2015 до травня 2016 року.
«Одним із головних чинників поступової втрати довіри громадян до задекларованих програмних цілей і зафіксованих обіцянок Петра Порошенка є незадовільний рівень їх виконання», – констатував експерт.
За даними «Слова і Діла», рівень відповідальності Президента становить 45%. Ще 24% своїх обіцянок Президент не виконав, а 31% – у процесі виконання.
«Повернення Криму поки виглядає утопією, а завдяки «Мінську» вдалося отримати заморожений конфлікт на Донбасі», – підкреслив експерт.
Менш резонансними, додав він, але також невиконаними залишаються обіцянки Порошенка про кардинальні зміни в податковій політиці держави (кількість податків скорочена, ставка ЄСВ знижена, але навантаження й досі високе), боротьбу з корупцією, зміну складу ЦВК, тотальну люстрацію.
При цьому, на його думку, двома найбільш проблемними зонами, які є приводом критики за останні 2,5 роки в діяльності Президента, є його колишня бізнес-діяльність та оточення.
Проте, як уточнив експерт, справедливо буде зазначити, що певні процеси з волі Президента вдалося запустити.
«Був запущений процес децентралізації, виконана обіцянка щодо проведення двотурових виборів мерів великих міст, відновлена обороноздатність країни та є зрушення в реформуванні ЗСУ, були створені антикорупційні органи, запущений механізм е-декларування, зроблена низка кроків щодо енергетичної незалежності України, забезпечений доступ української продукції на світові ринки, запущений процес декомунізації», – аналізує Радчук.
«Потрібно зробити вибір: або стати арбітром на користь демократичних процесів (з невідомими наслідками такого сценарію), або зафіксувати владу в своїх руках, позбутися впливу соратників і проводити реформи, що автоматично призведе до втрати рейтингу та, ймовірно, позбавить шансів на другий президентський термін», – резюмував Олександр Радчук.
Детальніше читайте в матеріалі «Президентський екватор. Здобутки та невдачі Петра Порошенка».