Усе, що відбувається довкола пенсійної реформи, свідчить, що вітчизняна пенсійна система нестійка і доволі швидко може сповзти до зони колапсу.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, оцінюючи , яка, за словами віце-прем'єра, дозволить передавати пенсійні накопичення у спадок.
Що належить реформувати: досвід інших країн
«Є два можливі шляхи. Перший - продовжувати ховати голову в пісок, нібито нічого не відбувається. Тоді незабаром зіткнемося з тим, що було в Грузії, де всі отримують єдину соціальну пенсію: немає різниці, який трудовий стаж, де і скільки працював, які заслуги перед Батьківщиною. У всіх однакова мінімальна пенсія», - зазначив Устенко.
Другий варіант, продовжив він, - ще гірший і полягає у повторенні шляху країн азіатської частини колишнього СРСР, де пенсійної системи взагалі не існує. Свого часу у цій сфері там стався колапс, і турбота про пенсіонерів стала турботою їхніх сімей, а не держави.
«До першого і другого варіанту Україна може прийти дуже швидко. Якщо цього не хочемо, доведеться реформувати нашу пенсійну систему», - додав він.
«Швидким рішенням є підвищення пенсійного віку. Але це дасть лише короткостроковий виграш. Якщо економіка не почне працювати, не буде реальної детінізації, не зупиняться міграційні процеси - до теми пенсійної реформи ми вимушено повернемося вже за 1-3 роки», - уточнив економіст.
«В іншому разі сама по собі пенсійна реформа у будь-якому її форматі результату не дасть», - наполіг він.
Накопичувальна система: як і на кого це працює?
У сучасному світі існує три рівні пенсійного забезпечення громадян.
Перший рівень - солідарна пенсійна система.
Саме вона зараз існує в Україні. В її основі лежить принцип «той, хто працює, сплачує за пенсіонерів». Цю систему потрібно буде зберегти, перш за все, щоб забезпечувати тих, хто вже зараз на пенсії. А ті, хто не встигне накопичити, «висітимуть на шиї» у наступного покоління», - уточнив експерт.
Одночасно потрібно думати про перспективу - введення другого рівня.
«Той, хто працюватиме в накопичувальній системі, повинен буде паралельно підтримувати своїми грошима солідарну систему. Тобто він повинен заробити і для себе, і для тих, хто зараз у солідарній системі. У цієї категорії будуть найгірші умови», - пояснив він.
Третій рівень - створення пенсійних фондів.
«Тут виникнуть проблеми. За відсутності структурних реформ не розвивається фінансовий ринок. Якщо ринок стоїть - нерозумно очікувати, що з'являться надійні пенсійні фонди. Саме тому пенсійна реформа - комплексна задача», - резюмував Олег Устенко.
Хто з політиків обіцяв українцям змінити систему пенсійного забезпечення - у матеріалі «Коли Україні чекати пенсійної реформи? Огляд обіцянок політиків».