У медійному просторі дедалі частіше виникає тема дострокових парламентських виборів, і це не дивує на тлі зростаючого впливу бізнесу на прийняття політичних рішень, депутатських прогулів і постійних скандалів у стінах парламенту.
Таку думку в ексклюзивному матеріалі «Підготовка до неминучого. Можливості та загрози дострокових виборів до Верховної Ради» спеціально для «Слова і Діла» висловив політолог Олександр Радчук.
«З кожним днем довіра до парламенту в суспільстві згасає, але у противників дострокових виборів завжди знаходиться зручний аргумент – в умовах війни на Сході України це є ризикованим кроком», - зазначив Радчук.
Однак, на його погляд, є й об'єктивні причини недоцільності такого кроку.
«Два основні негативні фактори – витрати з бюджету на проведення виборів під час економічної кризи і відсутність змін у виборчому законодавстві – неминуче спричинять рецидив усіх негативних явищ в наступному парламенті», - пояснює він.
Проте, додав він, з огляду на настрої суспільства, політики починають готуватися до різних сценаріїв.
«Головнийважіль впливу на ситуацію з розпуском парламенту знаходиться на Банковій. Президент може розпустити парламент за певних умов. Зараз основні дискусії навколо коаліції. Чи є все-таки більшість? У ВР стверджують, що є, але от 226 голосів чомусь часто не вистачає», - міркує політолог.
Як припустив Радчук, ретельна підготовка триватиме щонайменше півроку, після чого ВР може бути розпущена.
«Такий сценарій видається дивним: навіщо проводити дострокові вибори за півтора року до планових? Однак від цього залежить доля не тільки наступної ВР, а й другого терміну Порошенка. Тому логіка в такому кроці є: без «випускання пари» і формування сильної більшості вже в новому парламенті у чинного президента стає менше шансів отримати голоси виборців на другий термін», - пояснює експерт.
На його думку, зараз відносини між БПП і НФ є таким собі «шлюбом за розрахунком».
«Лідер «фронтовиків» Арсеній Яценюк від своїх амбіцій не відмовився, тоді як сама політична сила має кілька центрів впливу. Перш за все - це команди Авакова і Турчинова. І БПП, і «Народному фронту» нинішня коаліція потрібна як прикриття для підготовки до майбутніх виборів. От лише рейтинги БПП низькі, а НФ практично на «дні», - констатував він.
Політолог не виключив, що Банкова може задіяти старий політтехнологічний метод – кулуарні торги.
«БПП за допомогою торгів про додатковий вплив в уряді або місцях в списку БПП на майбутніх виборах може внести розбрат і розділити команду НФ як мінімум на дві частини. Таким чином БПП нейтралізує свого основного союзника шляхом інкорпорації у власну структуру. Можливо, станеться щось подібне до об'єднання двох політсил, після чого на БПП чекає ребрендинг», - аналізує Олександр Радчук.
Експерт підкреслив, що є ще один доказ того, що Банкова поступово готується до можливих перевиборів.
«Дедалі частіше ми бачимо медійний наступ на найбільших конкурентів. Перш за все, мова про «Батьківщину», яка має один з найвищих рейтингів серед всіх політсил. Поступово посилюється тиск на підконтрольну нардепу Сергію Льовочкіну частину «Оппоблоку». З іншими бенефіціарами цієї партії на Банковій, швидше за все, намагатимуться домовитися», - резюмував Олександр Радчук.
Детальніше читайте в матеріалі «Підготовка до неминучого. Можливості та загрози дострокових виборів до Верховної Ради».