По-перше, коли ми бачимо, що курс іде за позначку 30 гривень за євро, це зовсім не означає, що підвищився попит на цю валюту в зв'язку з безвізом. Це абсолютно не пов'язані речі.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, оцінюючи зміни курсу валют, зокрема подорожчання євро.
«На курс євро впливає крос-курс, що є в США, а там уже грають фактори макроекономічного характеру – стан економіки єврозони, США та інші. Це дійсно несподіваний курс на ринку в тому плані, що прогноз на цей рік був у парі євро-долар – 1:0,5. Зараз те, що ми бачимо – позиція, що перевищує 1,15. Тобто практично всі аналітики помилилися», – констатував Устенко.
Причина в тому, уточнив він, що рівень невизначеності в США набагато більший, ніж проглядалося на початку року.
«Несподіваною є й політика європейського Центробанку. Це так звані «чорні лебеді». По-перше, стан економіки США, по-друге, політика та економіка перш за все ЄС. Тому ми бачимо курс 30 гривень за євро», – пояснив експерт.
Він підкреслив, що Україна в принципі жодним чином на курс не впливає.
Щодо курсу долара, то, на його думку, ситуація вже неправильна.
«У 2018-2019 роках Україну чекають серйозні виплати. Лише за держборгами наші зовнішні виплати складуть близько 5 мільярдів доларів. Це велика сума, зважаючи на резерви в 17 мільярдів. А якщо задуматися, що транш МВФ знову на паузі, а з інших джерел отримати кошти ми не можемо, то ситуація ускладнюється», – зазначив Устенко.
За його словами, НБУ мав тримати курс у діапазоні 27-28 гривень за долар і намагатися активніше збільшувати резерви.
Устенко нагадав, що бюджет зверстаний на позначці 27,2 гривні за долар і в експортноорієнтованій країні будь-яке зменшення означає, що бюджет за цими статтями недоотримує кошти.
«Припускаючи, що уряд не збільшуватиме інфляцію й усі параметри будуть незмінними, змінювати курс на позначку, нижчу за 27,2 гривні, не будуть. Можуть збільшити курс. Наприклад, показати 27,5 гривень і виграти по 30 копійок на кожному доларі. Щоб витримувати середньорічний курс 27,2 гривні, восени потрібно буде піти в курс, вищий за ніж 27,5, й повернутися до тої комфортної зони, що була раніше – 27-28 гривень за долар. На кінець поточного року за оптимального розкладу курс буде 28,5 гривень за долар», – проаналізував Олег Устенко.
Докладніше про основні напрямки бюджетної політики на 2018-2020 роки та зміни валютного курсу – в матеріалі «Які зміни передбачає бюджетна резолюція?».