Головна військова прокуратура оприлюднила результати розслідування причин та обставин виникнення Іловайського казана.
Про це повідомляє прес-служба ГПУ, передає «Слово і Діло».
Повідомляється, що згідно з висновками експертів, «єдиним фактором, який знаходиться у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з Іловайською трагедією, є військова агресія Збройних Сил Російської Федерації у вигляді прямого вторгнення на територію України та подальше вчинення військовими країни-агресора воєнних злочинів».
«29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування Генерального штабу ЗС РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, разом із трьома полоненими російськими десантниками. За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 - отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 - потрапили у полон, Збройні Сили України понесли значні втрати озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн», - йдеться у повідомленні.
За результатами слідства та на підставі зібраних доказів повідомлено про підозру першому заступнику начальника ГШ ЗС РФ М. Богдановському у посяганні на територіальну цілісність і недоторканість України, веденні агресивної війни, порушенні законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством. Зазначений високопосадовець безпосередньо здійснював командування і контроль підрозділів ЗС РФ під час їхнього вторгнення на територію України у серпні 2014 року та спільно з іншими особами організував віроломне вбивство українських воїнів біля м. Іловайськ.
Крім того, за результатами розслідування на цей час притягнуто до кримінальної відповідальності за вчинення вказаних злочинів 89 осіб, у тому числі 43 громадянина РФ, серед яких 20 високопосадовців, у тому числі 11 осіб із числа керівництва ЗС РФ (Міністр оборони РФ С. Шойгу його перший заступник - начальник ГШ ЗС РФ В. Герасимов та ще 9 генералів). Указаних осіб оголошено в розшук, судом надано дозвіл на їх затримання.
До суду скеровано 41 обвинувальний акт щодо 45 осіб. Вироками українських судів 25 осіб вже засуджені, в тому числі 9 громадян РФ, серед них 3 військовослужбовці ЗС РФ.
Під час розслідування допитано понад 1 500 потерпілих, понад 2 200 свідків, проведено понад 1 870 судових експертиз (судово-медичні, криміналістичні, військові, фоноскопічні, лінгвістичні та інші). Здобуто та обліковано понад 100 000 одиниць речових доказів (у тому числі захоплені під час проведення антитерористичної операції зброя і боєприпаси, які поставлялися терористам Російською Федерацією).
Обсяг матеріалів кримінального провадження становить понад 1 100 томів (з них понад 550 мають гриф «Таємно» і «Цілком таємно»).
Водночас за даними слідчих під час Іловайська були зафіксовані «окремі помилки керівництва АТО».
«Окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій, які не перебувають у прямому причинно-наслідковому зв’язку з настанням тяжких наслідків», - пише ГПУ.
В той же час, слідчі зафіксували «масові випадки дезертирства українських військових». Крім того, бійців звинувачують у невиконанні наказів вищого керівництва.
«Численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників серед особового складу в українській армії у той період», - пояснює прокуратура.
Нагадаємо, генпрокурор Юрій Луценко мав намір протягом шести місяців завершити розслідування справи по Іловайську. Проте час цієї обіцянки сплив у квітні.