У НАБУ закликали президента України Петра Порошенка ветувати прийняті Верховною Радою зміни до Кримінального процесуального кодексу України, так як ці зміни можуть паралізувати судову систему.
Про це повідомили в прес-службі НАБУ, передає «Слово і Діло».
«Національне бюро переконане: прийняття подібних змін у кримінально-процесуальне законодавство заблокує розслідування тяжких і особливо тяжких злочинів і унеможливить залучення винних до відповідальності. Національне бюро закликає президента України не допустити блокування роботи органів досудового розслідування, ветувавши суперечливі зміни в КПК», - йдеться в заяві НАБУ.
У відомстві додали, що найбільше занепокоєння викликає поправка до ст. 219 КПК України, яка передбачає обмеження строків досудового розслідування тяжких злочинів до 6 місяців з моменту внесення відомостей до ЕРДР, з можливістю продовження розслідування за рішенням суду ще на півроку. У НАБУ вважають, що розкриття і розслідування складних корупційних схем у такі стислі терміни неможливе.
«Наприклад, при розслідуванні схем, пов'язаних із виведенням коштів за кордон, детективи НАБУ виявляють ланцюжок, що складається в середньому із 7-10 ланок, через які вкрадені в українців гроші перераховуються кінцевим бенефіціарам. Для отримання доказів у справі детективи повинні проаналізувати банківські операції підприємства кожної ланки. При таких обставинах тільки на розкриття банківської таємниці згідно ст. 164 КПК детективам знадобиться мінімум 7-10 місяців, не кажучи про подальше проведення експертних досліджень», - додали в НАБУ.
Іншим ризиком нових норм КПК називають закриття в судовому порядку проваджень, в яких терміни досудового розслідування перевищують 6 місяців із ініціативи самих фігурантів поточних розслідувань. Також в Бюро називають спірними зміни до статей 132, 234, 242 і 303 КПК.
Відзначимо, 3 жовтня Верховна Рада ввела електронне судочинство, дозволила залучати до судового процесу експертів в області права, а суддям - обходити норми законів, якщо ті суперечать Конституції. Законопроект № 6232 розглядали протягом майже двох пленарних тижнів, в результаті за нього проголосували 234 народних депутатів.
Нагадаємо, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вимагає внести правки в закон про судову реформу.