Цей список є імплементаційним розгалуженням санкційного закону, що був ухвалений Сенатом США й підтриманий Конгресом. Адміністрація Трампа до останнього не знала, що з цим робити.
Про це в коментарі «Слову і Ділу» розповів політолог Вадим Карасьов, оцінюючи запровадження Мінфіном США «кремлівського списку».
«Очевидно, що Трамп до останнього має надію на поліпшення відносин з РФ, тому поки обмежилися списком, а не конкретними санкціями щодо тих осіб, які в цьому списку. Санкційний список можна назвати списком осіб, які стають токсичними для своїх партнерів із бізнесу, агентів в усьому світі», – констатував Карасьов.
На його переконання, США вдалися до такого кроку з декількох причин.
«По-перше, якщо всі ці особи стають токсичними для світової бізнес-еліти, то Путін має стати токсичним для них, щоб зберегти свої статусні та майнові позиції. Не лише в РФ, але й у світі.Це може призвести до того, що еліти дрейфуватимуть від Путіна, намагаючись зберегти свій статус та майно. Відповідно, може бути запущений процес розколу», – пояснив політолог.
«Нехай не відразу. Це, звісно, далека перспектива. Але фінал може бути саме таким», – підкреслив експерт.
За його словами, якщо жодних висновків бізнесово-олігархічна частина з цього списку не зробить, то еліти втрачатимуть свої майнові позиції.
«Річ у тім, що бізнес-імперії осіб, які є в цьому списку, кредитуються на Заході їхніми банками, угоди бізнесові укладаються з міжнародними компаніями. Тепер західні компанії робитимуть усе, щоб або не продовжити контракт, або розірвати його, оскільки самі можуть наразитися на санкції», – зазначив Карасьов.
Він нагадав, що згідно з документом, санкції діють не лише проти РФ, але й проти тих, хто співпрацює з компаніями РФ.
«Своєю чергою це може підірвати економічну базу путінського режиму. А тоді вже й народ, який поки що підтримує Путіна. Народ може відвернутися від нього як від лідера клептократії», – додав експерт.
Він не виключив, що США в середньостроковій перспективі розраховують, що еліти можуть відійти від Путіна.
«Оскільки вони розуміють, що путінський режим тримається не лише на еліті, але й на підтримці народу, відповідно, розраховують, що економічні втрати від розриву фінансових зв'язків можуть призвести до зубожіння», – уточнив політолог.
На його думку, це сценарій не на один день, а радше сценарій придушення путінського режиму.
«Американська еліта, вважаючи, що РФ і Китаєй є основними ворогами США, очевидно робитиме все, щоб цей сценарій був реалізований. Китаю вони поки дістатися не можуть, бо там інша політично-структурована система, та й економічно сильніша, а ось для РФ такий сценарій може бути реалістичним», – резюмував Вадим Карасьов.
За попередніми даними, в документі містяться 210 імен – 114 високопосадовців і керівників держкомпаній, а також 96 олігархів.
Голова Мінфіну США вже пообіцяв справжні санкції на основі списку.