Петро Порошенко дуже нечасто балує громадськість України великими прес-конференціями. Сьогоднішня була оголошена зовсім раптово. «Виклики-2018» – так голосно й нехитро назвали спілкування президента України з обраною пресою. Чому з обраною? Та тому що ніхто небажаний ніяк не зміг би встигнути акредитуватися з такою неймовірною швидкістю, але найбільш незрозуміле: ЯК треба було акредитуватися? Алгоритм цієї процедури не був ніяк прописаний на сайті президента. Ба більше, вперше від журналістів вимагали скан-копії першої сторінки їхніх паспортів ... Навіщо?!
«Слову і Ділу» кілька років не давали поставити запитання на таких заходах і нам нічого не залишалося, крім як зібрати наші та інші запитання, які очікувано були поставлені в цю середу Петру Порошенку, але відповіді на які дуже цікавлять суспільство, а значить, і комунікаторів між суспільством і владою – нас, журналістів.
З провалених обіцянок, зафіксованих «Словом і Ділом»: чому не був поданий до парламенту закон про опозицію? Намір подати його В ПЕРШУ ЧЕРГУ Порошенко вніс до своєї передвиборчої програми, будучи ще кандидатом у президенти. Терміни цієї обіцянки провалені, але чи готовий Петро Порошенко заново її заявити й виконати? Або він просто відмовився від цієї ідеї? Ще одна провалена обіцянка стосується націоналізованого ПриватБанку та збереження коштів вкладників: президент так і не підписав закон про гарантування 100% вкладів фізичних осіб. Чому?
Не посаджений не лише жоден друг президента, але й усі друзі президента-зрадника чудово себе почувають: їм повертають майно та активи, самі вони теж потихеньку повертаються. Скоро Євросоюз зніме санкції і з найближчих соратників Януковича через те, що так і не дочекалися від українських правоохоронних органів доказів їх злочинів. В Україні і в світі відкрито говорять про реванш. Там в чому суть слогана минулої президентської кампанії Петра Порошенка «жити по-новому»?
Чи варто було уподібнюватися втікачу президенту Януковичу й свідчити на суді у справі Януковича так само, як і сам втікач – по скайпу? Або й справді, президент країни, що воює, був наляканий перспективою побачити груди активістки FEMEN з якимись неприємними гаслами? До речі, в будь-якій цивілізованій країні огляд грудей журналісток перед гіпотетичної зустріччю з главою держави, їх особливий обшук викликали б страшний скандал. Ми точно не відмовилися від «європейської мрії», якщо опустилися до такого?
Чи вважає Петро Порошенко закритою для себе історію з Міхеїлом Саакашвілі? І навіщо було за день до раптового виселення того з країни говорити, що він не бажає видворення Саакашвілі? До речі, хто ж все-таки оплатив чартер для реадмісії нелегала Саакашвілі до Польщі? Чи боїться Петро Порошенко того, що Саакашвілі в Європі почне говорити про дуже делікатні речі, які він знає як його колишній близький друг?
Чи не хоче президент внести зміни до Конституції, щоб процедура імпічменту відповідала світовій практиці? Щоб зменшити мінімальну кількість голосів до двох третин як в цивілізованих країнах, і навіть в Росії. Це б запобігло прецедентам в майбутньому як у випадку з Януковичем, коли парламенту довелося придумувати якусь абсолютно нову процедуру, яка існує поза Конституцією.
Україна боїться не отримати черговий мільярдний транш від МВФ і нашу економіку неабияк трясе в зв'язку з цим, гривня катається на «курсових гойдалках» і раптом ми вирішуємо накупити в США на мільярд доларів локомотивів! Це політичний контракт? Ви не вірите, що при вкладенні мільярда доларів в наші вагонобудівні заводи ми могли б і самі зробити потрібну кількість локомотивів потрібної якості?
Як сталося, що належить президентові судноремонтний завод став фактично єдиним працюючим оборонним заводом країни? І це збіг, що саме на «Ленкузні» роблять кулемети, катери, броньовані машини, санітарні автомобілі для армії?
У нас сильно погіршилися відносини з Угорщиною, наприклад. Формально – через освітній закон, але завтра можуть виникнути територіальні претензії, а ми знаємо, що кілька десятків тисяч угорських паспортів є на руках у жителів Закарпатської області. Є аналогічні проблеми з Румунією і Польщею. Але ж віджимання Криму починалося з роздачі паспортів, спекулювання мовними проблемами. Чому немає жорсткої відповіді України цим країнам? Тільки тому, що вони входять в ЄС?
На минулій прес-конференції у Порошенка запитували про написи «Росія» на футболці сина Михайла. Скажіть, ви встигаєте стежити за дорослішанням ваших молодших дітей, які вже в пубертатному періоді? Ви встигаєте бути батьком? А що вони думають про ситуацію в Україні? Які їхні плани? Стати народними депутатами України, як старший брат Олексій?
Які перспективи єдиної української соборної незалежної від Москви православної Церкви? Від політичної влади в цьому питанні багато залежить – ні Леонід Кравчук, ні Віктор Ющенко не дотиснули, хоча мали можливості, а Леонід Кучма і Віктор Янукович всіляко перешкоджали цьому. Верховна Рада прийняла відповідне звернення до Вселенського Патріарха, а ви ведете такі консультації з Константинополем?
Максим Кречетов, спеціально для «Слова і Діла»