Чотири роки тому в Одесі в результаті масових заворушень загинули 48 людей, близько 300 отримали поранення. Відразу після трагедії були затримані майже дві сотні людей, зараз під вартою лише двоє.
Заворушення в Одесі почалися з ходи футбольних фанатів і проукраїнськи налаштованих жителів міста, яких атакувала група активістів «Антимайдану». Зіткнення, в яких брали участь кілька тисяч осіб, поширилися на всі центральні вулиці Одеси. Сторони конфлікту застосовували, зокрема, вогнепальну зброю та пляшки із запальними сумішами. Увечері 2 травня був спалений табір антимайданівців, а самі вони забарикадувалися в Будинку профспілок, де незабаром виникла пожежа. Саме в результаті цієї пожежі було найбільше загиблих – 42 людини.
Згодом слідство встановило, що заворушення в Одесі були організовані й навмисне сплановані. «Слово і Діло» пропонує згадати, які обіцянки в зв'язку з трагедією давали політики.
Тоді ще кандидат у президенти України Петро Порошенко обіцяв провести ретельне розслідування подій: «Я обіцяю, що чесне та неупереджене розслідування подій, які відбулися в Одесі 2 травня, будуть предметом моєї найпильнішої уваги». Покарати винних у подіях також обіцяв народний депутат Юрій Бойко. Поки не можна говорити про те, що ці обіцянки виконані.
У квітні 2015 року слідство встановило, що безлади та підпал Будинку профспілок були спеціально організовані. На той момент були затверджені два обвинувальні висновки щодо 22 осіб, 11 з яких були арештовані, ще 13 осіб перебували в розшуку. Згодом було встановлено, що головний фігурант подій – колишній начальник міліції громадської безпеки Одеської області Дмитро Фучеджі – отримав громадянство Росії. У липні минулого року був затриманий ще один ключовий фігурант «справи 2 травня» – колишній перший заступник голови ДСНС в області Руслан Великий, а в березні 2017-го заочно заарештували екс-начальника ДСНС в Одеській області Володимира Боделана.
У вересні минулого року суд виправдав більшу частину фігурантів справи й випустив їх на волю, проте за звинуваченням в іншій справі були знову затримані росіянин Євген Мефьодов і лідер одеського «Антимайдану» Сергій Долженков. Зараз під вартою перебувають лише вони. Інших успіхів у слідства поки немає.
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков обіцяв, що перші вироки у «справі 2 травня» будуть винесені вже восени 2014 року. Станом на листопад 2014 року Генеральна прокуратура лише скерувала до суду обвинувальний акт проти трьох колишніх працівників ГУ МВС в Одеській області, які незаконно звільнили з-під варти підозрюваних у скоєнні масових заворушень. Вироків, як обіцяв міністр, не було.
Нардеп Сергій Ківалов провалив обіцянку про те, що Морська партія України встановить в Одесі стелу в пам'ять про загиблих 2 травня. Обіцянка Ківалов давав у травні 2015 року, проте пам'ятний знак поки так і не з'явився.
«Настане день і перед Будинком профспілок в Одесі обов'язково стоятиме пам'ятник загиблим – і він буде нагадуванням про один із найстрашніших злочинів у історії України», – таку заяву два роки тому зробив нардеп Вадим Новинський. Наприкінці листопада фракція «Опозиційного блоку» в міськраді Одеси подала на розгляд пропозицію про присвоєння назви «2 травня» скверу біля Будинку профспілок на Куликовому полі. Минулого року Юрій Бойко заявив, що влада Одеси перешкоджає встановленню пам'ятника. А Микола Скорик повідомив, що на офіційному сайті президента зареєстрована петиція про встановлення пам'ятника жертвам.
Нагадаємо, сьогодні вранці поліція Одеси перевірила Куликове поле на наявність вибухівки.
Олександра Худякова, спеціально для «Слова і Діла»