Обіцянки країни чудес. Як працює народний депутат Віктор Балога

За рік до виборів час підбити підсумки роботи Верховної Ради VIII скликання й подивитись, як кожен окремо взятий народний депутат виконував те, що пообіцяв перед виборами, а також під час каденції. Щодня «Слово і Діло» аналізуватиме рівень відповідальності двох народних обранців, поки не пройдеться всім списком парламентарів. Причому рівень відповідальності нардепів наш портал відстежує з моменту їх вступу на посаду. Сьогодні ми розбирались, як працює Віктор Балога (позафракційний).

Балога був обраний до Верховної Ради на виборах у 2014 році за виборчим округом №69 (Закарпатська область). За час своєї каденції нардеп дав 21 обіцянку, з яких 7 провалив і стільки ж виконав. Рівень його відповідальності становить 33%.

Серед невиконаних обіцянок Балоги лише дві є програмними. Причому одну з них –домогтися проведення перевірки всього офіцерського складу та генералітету Збройних сил – «Слово і Діло» розцінило як популістську. Вона не належить до компетенції народного депутата, та й Балога не намагався її виконати: законодавчих ініціатив не реєстрував, запитів не надсилав.

Ще одну програмну обіцянку – здійснити необхідні кроки для вступу України до НАТО – Балога не виконав, утримавшись під час голосування за законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо зовнішньополітичного курсу України)».

Три роки тому нардеп активно давав обіцянки, пов'язані зі стріляниною в Мукачево. Нагадаємо, 11 липня 2015 року в місті 20 озброєних осіб у камуфляжній формі з написами «Правий сектор» для розподілу сфер впливу призначили зустріч місцевим жителям в одному з кафе. Після цього зазначені особи на ґрунті конфлікту, що виник, почали стрілянину. В результаті інциденту загинули троє людей, ще близько десяти отримали поранення. Щоб зупинити протистояння, до міста прибули співробітники СБУ та підрозділи Національної гвардії. Від учора я зроблю все можливе й неможливе, щоб повернути Мукачево до нормального життя. Мій інтерес полягає в тому, щоб на вулицях нашого міста не стріляли. Я докладу максимум зусиль, щоб винні були покарані. Кримінальну відповідальність мають нести всі сторони конфлікту», – заявив після інциденту Балога. Свою обіцянку він провалив буквально через два дні, не прийшовши на голосування за створення тимчасової слідчої комісії з розслідування конфлікту.

При цьому він також обіцяв сприяти слідству й піти на допит до Генеральної прокуратури. З цим проблем у Балоги не виникло: спочатку його допитала прокуратура Закарпатської області, а згодом стало відомо, що нардеп також надавав свідчення в ГПУ.

Відсутність Балоги на голосуваннях у Верховній Раді завадила йому виконати ще дві обіцянки. Наприклад, депутат хотів ініціювати створення ТСК, яка боротиметься з офшоризацією економіки. Однак він не лише сам не вніс відповідну законодавчу ініціативу, а й не проголосував за постанову «Про створення тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування фактів, оприлюднених у засобах масової інформації про використання офшорних компаній президентом України та іншими вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави».

Нардеп був відсутній під час голосування за законопроект, що передбачає підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей, хоча раніше обіцяв сприяти виплаті сім'ям загиблих учасників АТО матеріальної допомоги.

Голосує Балога в Раді також цікаво. У березні, коли почалася історія з підготовкою теракту Надією Савченко, Балога підтримав лише одну постанову щодо нардепа: «Я не буду голосувати за надання згоди на її арешт і притягнення до кримінальної відповідальності. Я віддам свій голос за зняття з неї депутатської недоторканності, щоб можна було проводити слідчі дії». Свого слова депутат дотримав.

У лютому Балога підтримав призначення Якова Смолія на посаду голови Національного банку України. Обґрунтував це депутат бажанням, щоб Валерія Гонтарева швидше відійшла від посади, й тим, що країні потрібен новий голова Нацбанку, а не виконувач обов'язків.

А під час голосування за постанову про звільнення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова Балога, навпаки, висловився «проти». «Не маю до пана Авакова жодних сентиментів. Однак якщо ця вистава закінчиться поданням до ВР про його зняття з посади, буду голосувати проти. Не можу підтримати будь-яке рішення на догоду політичній доцільності, для зміцнення владної монополії. Це суперечить інтересам країни та йде врозріз із моїм сумлінням», – пояснив депутат своє рішення. Втім, постанова набрала лише 31 голос.

Сім обіцянок парламентарю ще належить виконати. Зокрема, Балога планує підтримати ініціативу про надання права на володіння зброєю для кожного психічно здорового громадянина. Поки відповідний законопроект лише опрацьовується в комітеті.

Крім того, нардеп обіцяв допомагати військовим, які повернулися з фронту. «Я допомагав і допомагаю військовим із Криму, які не зрадили присязі і яких направили нести службу на Закарпатті. Я допомагав і допомагатиу тим, хто повернувся з фронту з пораненням і на кого «забила» держава», – заявив Балога влітку 2015 року. За підсумками 2015 року стало відомо, що нардеп виділив майже 337,5 тисяч гривень на допомогу учасникам АТО та їхнім сім'ям.

У своїй програмі Балога пообіцяв сприяти переозброєнню армії. Однак підтримав поки лише один законопроект – «Про державний бюджет України на 2016 рік», де було передбачено 11,4 мільярда гривень на розвиток озброєння та військову техніку та 3,2 мвльярда гривень – на підготовку Збройних сил.

Подивитись, як виконують свої обіцянки інші нардепи, про яких ми писали раніше, можна в рубриці «Рік до виборів».

Ви можете також перевірити кількість обіцянок та якість їх виконання будь-яким політиком, скориставшись нашою відеоінструкцією.

Усі обіцянки чинних народних депутатів уже проаналізовані за методологією «Слова і Діла». Прочитати аналіз кожної обіцянки будь-якого нардепа можна в рубриці «Верховна Рада» в розділі «Політики».

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО