День захисту дітей: що обіцяли чиновники для того, щоб нашим дітям жилося краще

Чим ближче вибори, тим частіше політики й чиновники знаходять і час, і можливість сфотографуватися з переможцями шкільних олімпіад, перерізати стрічку на відкритті нового дитячого садка або поспілкуватися з дітьми з інвалідністю, які потребують оздоровлення. У променях софітів, на тлі ошатно одягнених діточок, чиновники немов впадають в транс і починають сипати обіцянками, ціну яким можна перевірити лише з часом. Сьогодні ми вирішили подивитися, як виконують свої запевнення, що стосуються дітей, члени уряду, голови облдержадміністрацій та мери міст.

Одну з найгучніших і складно здійсненних обіцянок дав прем'єр-міністр України Володимир Гройсман, запевнивши, що через 3 роки в Україні не буде черг в дитячі садки.

«Уряд створив 26 тисяч 538 місць в дитячих садках. У нас є ще близько 70 тисяч – черга, але я точно знаю, що через три роки, використовуючи в тому числі ту децентралізацію, яку уряд відстоює і впроваджує, ця черга буде подолана», – заявив він на засіданні Кабміну 14 лютого 2017 року.

Трохи пізніше він заявив, що до 2020 року кількість місць в дошкільних установах зросте на 96 тисяч. Своєму босові вторить й міністр освіти Лілія Гриневич, яка стверджує, що до кінця 2020 року черг до дитячих садків не буде.

«Після фінансової децентралізації місцеві бюджети зросли в маленьких громадах десь в два рази. Але є й такі, які виросли в 10 разів. На цьому тлі ми бачимо дуже гарну тенденцію щодо кількості місць в дитсадках. Збільшення кількості місць може відбуватися трьома способами: повернення садів, які віддавали не під цільове призначення, будівництво нових садів і перепрофілювання освітніх приміщень.

Подивимося на статистику: в 2014-му черга становила 95,5 тисячі дітей, в 2015-му – 90,5 тисячі, в 2016-м – 78,4 тисячі, в 2017-м – 65,2 тисячі. Якщо ми будемо рухатися з такою динамікою, плануємо в кінці 2020 року ліквідувати черги», – заявила Гриневич.

Доречі, у президента Петра Порошенка дещо інші дані: навесні він повідомив, що в 2017 році в дитячих садках було створено 27 тисяч місць.

Серйозно зайнявся Гройсман одним з найганебніших довгобудів в країні – Національною дитячою спеціалізованою лікарнею «Охматдит». Як і обіцяв, прем'єр домігся того, щоб в 2018 році перша черга лікарні почала приймати пацієнтів з найскладнішими діагнозами. Дітей з усієї України привозять до нових відділень променевої терапії, магнітно-резонансної діагностики, ультразвукової діагностики, центр служби крові, референс-центр з клінічної лабораторної діагностики та метрології. Наступна обіцянка Гройсмана – в 2019 році ввести в експлуатацію другий пусковий комплекс лікарні «Охматдит».

Програма діяльності Кабміну зобов'язує Гройсмана створити об'єднані центри розвитку дитини для оновлення інфраструктури установ освіти та культури. Зараз відкрили 63 навчально-практичні центри розвитку професійних умінь: 50 центрів створені на державні гроші, 13 – за рахунок соціальних партнерів.

Міністр освіти Лілія Гриневич пообіцяла, що всі першокласники, які прийдуть вчитися 1 вересня 2018 року, отримають безкоштовні набори LEGO протягом навчального 2018/2019 року. Міністр зазначила, що в програмі братимуть участь перші класи майже 17 тисяч шкіл.

Також Гриневич пообіцяла, що інтернати для дітей з особливими потребами не закриють, поки інклюзія не стане якісною та доступною.

Непогано справляються зі своїми «дитячими» обіцянками глави облдержадміністрацій (ОДА). Голова Дніпропетровської ОДА Валентин Резниченко, як і обіцяв, відкрив в Дніпрі реабілітаційний центр для дітей-аутистів. Щорічно він буде приймати близько 15 хлопчиків і дівчаток до семи років. З ними займаються досвідчені педагоги, які допомагають малюкам соціалізуватися і підготуватися до школи. Для створення закладу з обласного бюджету було виділено понад 2 мільйони гривень. Центр створили при багатопрофільному навчально-реабілітаційному ресурсно-методичному центрі корекційної роботи та інклюзивного навчання в Дніпрі. Під нього виділили окрему одноповерхову будівлю, яку реконструювали, утеплили фасад, полагодили покрівлю, встановили нові вікна, замінили всі комунікації. Усередині облаштували навчальні кабінети, ігрові, соляну кімнату і міні-лазню. У центрі – нові меблі, навчальні посібники та розвиваючі ігри для дітей.

Мер Вінниці Сергій Моргунов, як і обіцяв, відправив відпочивати на море дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та дітей, батьки яких загинули в зоні АТО. Як повідомили нам у Вінницький міськраді, в дитячому оздоровчому закладі «Бригантина» (Скадовськ Херсонської області) відпочило 210 дітей, які потребують особливої соціальної уваги.

Столичний мер Віталій Кличко пообіцяв у цьому році відкрити гуртожиток і купити 117 квартир для дітей-сиріт.

«Також у 2018-ому ми відкриємо ще два дитячих будинки сімейного типу та гуртожиток для дітей-сиріт. Придбаємо 7 автомобілів для дитячих будинків сімейного типу та 117 квартир для дітей-сиріт», – сказав він.

Голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Юрій Гарбуз пообіцяв, що всі винні в отруєнні дітей в Сєвєродонецьку отримають суворе покарання. Нагадаємо, в Сєвєродонецьку під час проведення Дитячого Хакатона, організованого Міжнародним благодійним фондом, постраждали від отруєння 17 осіб, з них 14 дітей.

Досить обнадійливу обіцянку дав навесні міністр інфраструктури Володимир Омелян, запевнивши, що його діти будуть навчатися, жити і працювати в Україні. Про це він заявив журналістам, пояснюючи, чому його дружина народжувала другу дитину в США. Хочеться вірити, що якщо діти наших міністрів, народних депутатів, прокурорів, суддів та інших високопоставлених чиновників будуть лікуватися та отримувати освіту в Україні, тоді й нашим дітям «жити стане веселіше».

Раніше ми писали, як голови ОДА ремонтують школи.

Топ-10 обіцянок Лілії Гриневич на посаді міністра освіти – на інфографіці.

Ірина Рибінська, спеціально для «Слова і Діла»

АКТУАЛЬНЕ ВІДЕО